24 Temmuz Basın Bayramı

23
Ağustos
2017
19:00

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Vali Kamçı, yaptığı yazılı açıklamada, 24 Temmuz 1908’in, Türk basınında, sansürün kaldırılması ve ifade hürriyetinin sağlanması adına basın tarihinin önemli olaylarından biri olduğunu kaydetti.

Basın özgürlüğünün, düşünce ve ifade özgürlüğünün en önemli biçimi olduğunu dile getiren Kamçı, “Günümüzde hızla gelişen ve etkinliği her geçen gün artan yazılı, işitsel ve görsel basın kuruluşları, yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında bizi bilgilendirerek, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok önemli görev ve sorumlulukları da üstlenmekte“ ifadelerini kullandı.

Kamçı, 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlayarak, şunları kaydetti:

“Basının sınırlandığı, basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasi ve insan haklarından söz etmek mümkün değildir. Türk basını sansürün kaldırıldığı tarihten bu yana üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirmiştir. İlimizde görev yapan basın mensuplarımız, mesleklerinin tüm imkanlarını kamuoyunun bilgilendirilmesine sunmasının yanı sıra, Kayseri sevgisi ile ilimizin her yönden daha da gelişip güzelleşmesi yönünde kullanmaları da bizleri ayrıca mutlu kılmaktadır.“