3 Aralık Dünya Engelliler Günü

10
Ağustos
2018
11:00

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Batman Belediyesi, bedensel engellilere 50 tekerlekli sandalye, görme engellilere de 10 özel bilgisayar hediye etti
BATMAN (AA) - İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlendirme yapılan Batman Belediyesi, bedensel engellilere 50 tekerlekli sandalye, görme engellilere de 10 özel bilgisayar hediye etti.

Batman Belediyesince 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Türkiye Petrolleri Kristal Park'ta düzenlenen etkinlikte, engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye bilgisayarlar dağıtıldı.

Batman Valisi Ahmet Deniz, etkinlikte yaptığı konuşmada, herkesin birer engelli adayı olduğunu, bu nedenle herkesin engellilerle empati kurması gerektiğini söyledi.

Engellilerin sadece 3 Aralık'ta hatırlanmaması gerektiğini kaydeden Deniz, engellilerin mutluluğunun tüm toplumu mutlu kılacağını da kaydetti.


"Engellilerin hatırlanması sadece bugüne has değil çünkü sizin mutlu ve umutlu olmanız, toplumun mutlu ve umutlu olması demek." diyen Vali Deniz, şöyle devam etti:


"Hepimizin empati yapma zorunluluğu var. Birbirimizle yer değiştirme zorunluluğumuz var, zihinsel olarak bunu yapma zorunluluğumuz var. Eskiden devletimizin imkanları kıttı, 15-20 yıl öncesinden söz ediyorum. Rabb'imize binlerce şükür ki ülkemiz çok hızlı değişim ve dönüşüm içerisinde. Ciddi anlamda sosyal devlet anlayışı içerisinde. Özellikle engelli vatandaşlarımızın sosyal haklarının iyileştirilmesinde, ekonomik durumlarının iyileştirilmesinde, her alanda çok güzel hizmetler sunulmaya başlandı, engelli maaşları, engelli imkanları gibi çok daha iyi hizmetleri sizlere sunmaya devam edeceğiz."


- Akülü tekerlekli sandalyeye kavuştu


Etkinliğe bedensel engelli kızı 12 yaşındaki Hiranur Vergili ile katılan Nahide Vergili ise kızının hayalinin gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.


Kızının artık gün yüzü göreceğini belirten Vergili, "Birkaç yıldır bu tekerlekli sandalyeyi bekliyordum, bir türlü kısmet olmuyordu. Allah herkesten razı olsun. Belediye sayesinde tekerlekli sandalye sahibi olduk. Onların sayesinde artık kızım dışarı çıkabilecek. Gezmeyi seviyordu, artık gönlünce dışarı çıkarabileceğim kızımı." diye konuştu.

Anadolu Ajansı tarafından geçilen 'Anadolu Ajansı Haberler' bölümünde yer alan haberler, Belge.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.