Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi

22
Haziran
2018
04:35

Bu yıl 33“üncüsü düzenlenen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Strazburg“da başladı
STRAZBURG (AA) - Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (YBYK), Fransa'nın Strazburg şehrinde başladı.

İki gün sürecek ve göçmenler, Romanların entegrasyonu, Katalonya'daki durum gibi konuların ele alınacağı kongrede ayrıca İtalya, Sırbistan ve İsviçre'deki yerel ve bölgesel demokrasinin durumuna dair izleme raporları da görüşülecek.

Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nin üç gün sürecek Genel Kurulu'nda, bu yıl 10'uncu kez düzenlenecek Roman vatandaşların entegrasyonu ve yerel demokrasiye katılımını teşvik eden "Dosta! Ödülleri" verilecek. Kongrede, Avrupa Yerel Demokrasi Haftası'nın 10'uncu yılı dolayısıyla çeşitli etkinliklere de yer verilecek.

Kongre'nin açılışında konuşan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, "Atlantik'ten Vladivostok'a kadar Avrupa Kıtasını kapsayan Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere, temel standartların savunuculuğunu yapmaktadır." dedi.

Kongre'ye bu yıl Türkiye'den, Türkiye delegasyonu üyesi belediyelerin dışında, ilk kez Marmara Belediyeler Birliği de davetli olarak katılıyor.

Anadolu Ajansı tarafından geçilen 'Anadolu Ajansı Haberler' bölümünde yer alan haberler, Belge.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.