Bakanlar Kurulu toplantısı

19
Haziran
2018
22:25

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ: (3) ’(ABD Dışişleri Bakanlığı heyetinin Ankara temasları) Yarın Dışişleri, Adalet ve İçişleri bakanlarının müsteşar yardımcılarıyla bir araya gelinecek ve birlikte bir değerlendirme yapacaklar. Ben bu vize krizinin uzun sürmemesinin her iki ülkenin de yararına olduğunu bir kez daha ifade etmek isterim’ ’Seçim sistemi ve seçim barajına dair de bir değişiklik çalışması olmadığını ifade etmek isterim’ ’Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Fatma B
ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ABD Dışişleri Bakanlığı heyetinin Ankara temaslarına ilişkin, "Yarın Dışişleri, Adalet ve İçişleri bakanlarının müsteşar yardımcılarıyla bir araya gelinecek ve birlikte bir değerlendirme yapacaklar. Ben bu vize krizinin uzun sürmemesinin her iki ülkenin de yararına olduğunu bir kez daha ifade etmek isterim." dedi.

Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.


Bir gazetecinin, "ABD ile yaşanan vize krizinin çözümü için ABD'den bir heyet Türkiye'ye geldi. Ne gibi temaslar olacak?" sorusu üzerine Bozdağ, Türkiye ABD ilişkilerinin daha önce çok güçlü sınamalardan geçtiğini ancak hiçbir dönemde vize krizi gibi bir hadiseyle karşılaşılmadığını söyledi.

Bozdağ, Ankara'daki ABD Büyükelçiliğinin Washington'u eksik ve yanlış bilgilendirdiği gibi bir kanaate sahip olduklarını belirterek, doğru bilgilendirmesi durumunda böyle bir kararın alınmayacağını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ABD'li mevkidaşıyla yaptığı görüşmelerin ardından bu konuya ilişkin heyetlerin oluşturulduğunu dile getiren Bozdağ, "Yarın Dışişleri, Adalet ve İçişleri bakanlarının müsteşar yardımcılarıyla bir araya gelinecek ve birlikte bir değerlendirme yapacaklar. Ben bu vize krizinin uzun sürmemesinin her iki ülkenin de yararına olduğunu bir kez daha ifade etmek isterim." değerlendirmesinde bulundu.

- "Ziyaret iptal edilmedi, ertelendi"

Boğdağ, "Başbakanın Irak ziyaretini iptal edilmesinin gerekçesi nedir? Başika nedeniyle hala bir krizin olduğu ifade edildi. Başika'nın yerinin değişme ihtimali nedir?" soruları üzerine, Başika'daki Türk askerinin varlık nedeninin Irak'ın toprak bütünlüğünü ya da siyasal birliğini tehdit etmek olmadığını söyledi.

Türk askerinin orada işgal maksadıyla bulunmadığını ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu:

"Tamamen Irak'ın bugün DEAŞ'la, terörle yaptığı mücadele kapsamında Türk askeri Başika'da bulunmaktadır ve orada DEAŞ terör örgütüyle mücadele edenlere eğitim faaliyeti vermektedir. Irak hükümetinin Başika üzerinde bir rahatsızlığının olduğunu biliyoruz. Bunu bize de hükümetimize de ilettiler. Ama biz de Türkiye olarak bütün iyi niyetimizi, buradaki hedefimizi ortaya koyuyor ve burada Irak'ın aleyhine Türk askerinin bulunmadığını ifade ettik. Sayın Başbakanımızın Irak'a yapacağı ziyaretin iptalinin Başika ile bir alakası yok. Bu ziyaret iptal edilmedi, ertelendi."

"Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un yeniden yargılanması yönünde bir talep var. Bu talebin gerçekleşmesi için de Başbakanlığın izni gerekiyor. Bu izin çıkacak mı?" sorusu üzerine Bozdağ, Bakanlar Kurulu'nun gündeminde böyle bir konunun olmadığını belirtti.

Bu konunun, tamamen adli süreç olduğunun altını çizen Bozdağ, "Başbakan Binali Yıldırım'ın değerlendirmesi üzerine vereceği karara göre şekil alacaktır. Bildiğim kadarıyla şu anda Başbakanlığa bu konuda yapılan bir tebligat henüz yok. Bu konuda mahkemenin kararı Başbakanlığa iletildikten sonra, Sayın Başbakanımız bu kararı ve talebi değerlendirecek." şeklinde konuştu.

- "Uyum eksenli bir çalışma yapacaklar"

Bozdağ, "Seçim sisteminin değişmesine yönelik uyum yasaları kapsamında özellikle siyasi partiler ve seçim kanunu üzerinde bir değişiklik yapılacağı ve bu konuyla ilgili bir komisyon kurulduğu haberleri var. Bununla ilgili bizimle paylaşacağınız bir bilgi var mıdır?" sorusu üzerine, 16 Nisan referandumu sonrası Türkiye'de hükümet sisteminin değiştiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

"Hükümet sisiteminin değişmesiyle beraber pek çok yasada uyum değişikliği zarureti ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda seçimlerin temel hükümleri ve seçmen kütükleri hakkındaki kanun, milletvekili seçimi kanunu, mahalli idareler seçim kanunu ve cumhurbaşkanlığı seçim kanunu ile siyasi partiler kanunlarında uyum değişikliği yapma zarureti ortaya çıkmıştır. Adalet Bakanlığı bu konuda komisyonlar oluşturdu ve bir çalışma yürütüyor. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla partide de bu yönde, uyum yasalarını çalışmak üzere bir komisyon oluşturuldu. Çıkan haber, seçim yasalarında uyum değişiklikleri üzerine bir komisyon kurulduğu sorusuysa doğrudur. Onlar uyum eksenli bir çalışma yapacaklar. Ayrıca seçim güvenliğine ilişkin belki bazı değişiklikler yapılabilir. Seçim sistemi ve seçim barajına dair de bir değişiklik çalışması olmadığını ifade etmek isterim."

Bir gazetecinin ABD'nin, "acil insani ve sağlık durumlarında ABD vize başvurusu yapabileceği"ne ilişkin kararını hatırlatarak, "Bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye'nin benzer durumlarda ABD'ye vize yasağını hafifletmesi mümkün olabilir mi?" sorusu üzerine Bozdağ, "Şu anda o açıklamadan benim haberim yok. Siz aktarınca vakıf oldum. Şu anda heyet geldi Türkiye'ye. Yarın Dışişleri, İçişleri, Adalet Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelecekler ve buradaki sorunları ve çözümleri birlikte konuşacaklar. Biz diliyoruz ki bu kriz tamamen aşılsın, tamamen ortadan kaldırılsın." dedi.

Vize işlemlerinin askıya alınmasının Türkiye ve ABD için sürdürülebilir bir durum olmadığını, iki ülke yönetimini de çözüme zorlayacak bir sorun olduğunu vurgulayan Bozdağ, "Bazı sorunlar öyle her iki ülkeyi, ülkeleri çözüme mecbur eder. Bu sorun da öyle bir sorun. ABD yönetimini de Türk yönetimini de çözüm noktasında irade koymaya sorunun kendisi zaten zorluyor. Ben eminim ki onlar da bu zorluğun ve mecburiyetin farkındadırlar. Kısa sürede bu sorun çözülür. Kısmi iyileştirmeler değil, tamamen bu işin düzeltilmesi ve ortadan kaldırılması bizim beklentimiz." diye konuştu.

- "Bu çok açık bir itibar suikastıdır"

Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ve eşiyle ilgili bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan iddiaları da değerlendirdi.

Bir televizyon kanalında Bakan Kaya hakkında, "gazetecilik, televizyonculuk, medyacılık, meslek etik ve ahlak ilkeleriyle bağdaşmayan büyük bir iftirada bulunulduğunu" söyleyen Bozdağ, "Bir defa bu iftirayı yapanları ve bu iftiranın dillendirilmesine zemin hazırlayanları buradan şiddetle ve nefretle kınadığımı açıkça ifade etmek isterim. Bu çok açık bir itibar suikastıdır. Bu çok açık bir hukuksuzluktur. Bu çok açık bir iftiradır ve bu çok açık bir ahlaksızlıktır." dedi.

AK Parti hükümetinin, "cumhuriyet döneminin Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile en etkin mücadele eden tek hükümeti" olduğunun altını çizen Bozdağ, şöyle devam etti:

"Bundan önceki dönemlerde FETÖ ile mücadele etmiş tek bir cumhuriyet hükümeti var mı? Yok. İlk defa bu terör örgütüyle mücadele eden ve mücadelesini ülkenin bekası için de önemseyen hükümet, AK Parti hükümetidir. Başka zamanda bir mücadele vardı da biz mi görmedik. Birilerinin çıkıp bunu açıklaması lazım. Var mı bir örneği? Dersaneleri kim kapattı? Fetullahçı Terör Örgütü'ne vurulan darbeleri kim vurdu? Örgütün darmadağın olmasını hangi hükümet sağladı? CHP mi sağladı yoksa başka bir hükümet mi sağladı? Onun için herkesin çok net ve samimi olması lazım.

AK Parti hükümetlerini, FETÖ'ye karşı yaptığı etkin mücadele nedeniyle birileri suçlamaya kalkıyorsa, çok net söylüyorum, bu FETÖ'nün ağzıdır. Bu mücadeleyi sulandırmak, zayıflatmak, değersizleştirmek için yapılan iftiraların bir parçasıdır. Televizyon kanalı ve bu kanalda sunuculuk yapanlar, bilerek veya bilmeyerek bu terör örgütünün propagandasına kendilerini alet ettirmektedirler. Saygın insanlara haksız bir şekilde saldırmak büyük bir ahlaksızlıktır. Bu ahlaksızlığı yapanları, bu hukuksuzluğu yapanları, bu itibar suikastına yeltenen cellatları buradan bir kez daha kınadığımı ifade etmek isterim."

- "Boşanması söz konusu değil"

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ, Bakan Kaya'nın bugün basın açıklaması yaptığını, bu iftirayı yapanlarla hukuk önünde hesaplaşayacağını ifade ettiğini hatırlattı.

Kaya'nın avukatlarının, İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu bildiren Bozdağ, "Fatma Betül Sayan Kaya, FETÖ ile mücadele konusunda hükümetimiz içerisinde ve dışarısında her zaman dirayetiyle temayüz etmiş birisidir. Boşanması söz konusu değildir. Eşiyle ilgili söylenenler de birer iftiradır. Bu iftirayı dillendirenler büyük bir suç işlemişlerdir, büyük bir vebal altındadırlar. Onun için onları burada bir kez daha telin ettiğimizi ifade etmek isterim." açıklamasında bulundu.

(Bitti)

Anadolu Ajansı tarafından geçilen 'Anadolu Ajansı Haberler' bölümünde yer alan haberler, Belge.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.