Bartın’da FETÖ/PDY davalarında karar

17
Temmuz
2017
23:23

’Silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçlamasıyla yargılanan 6 sanık, 4 yıl 2 ay ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı
BARTIN (AA) - Bartın’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan 6 sanığa, 4 yıl 2 ay ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmalar kapsamında, “silahlı terör örgütü üyeliği suçlamasıyla ayrı ayrı yargılanan tutuklu sanıklar mühendis Eyüp Yatgın, gelir uzmanı Hatice Kahraman, daha önce meslekten ihraç edilen öğretmenler Emrullah Örs ve Recep Kaya, tutuksuz sanıklar Mehmet Ünsal ve veteriner Engin Cebeci hakkındaki davalar karara bağlandı.

Bartın Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmalarına, Yatgın, Kahraman, Örs ve Kaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılırken, tutuksuz sanıklar Ünsal ve Cebeci de salonda hazır bulundu.

Savunmalarının ardından mahkeme heyetince son sözleri sorulan sanıklar, terör örgütü üyeliği suçlamasını kabul etmeyerek, beraatlerini talep etti.

Mahkeme heyeti, “silahlı terör örgütüne üye olmak“ suçundan Mehmet Ünsal’a 5 yıl, Engin Cebeci’ye 4 yıl 2 ay, Hatice Kahraman ile Emrullah Örs’e 6 yıl 3 ay, Eyüp Yatgın ile Recep Kaya’ya 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Mahkeme, etkin pişmanlık yasasından yararlanarak itirafçı olan Engin Cebeci ve Mehmet Ünsal ile diğer sanıklar Hatice Kahraman ve Emrullah Örs’ün adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine hükmetti.