Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu:

13
Mart
2018
00:00

’Yeni medeniyet tasavvurumuzu ortaya koyacaksak mutlaka ecdadımızın alt yapısının üzerinden bunu inşa etmemiz gerekir. Bu bakımdan tarihi ve kültürel eserlere sahip çıkışımızı sürdüreceğiz. Geleceğimizi inşa ederken, tarihe saygı perspektifi üzerinden ve o temeller üzerinden çalışacağız’ ’Geçtiğimiz 15-16 yıllık zaman dilimi içerisinde çok sayıda tarihi ve kültürel eseri tekrardan ayağa kaldırdık. Bu anlamda çok önemli bir mesafe katettik’
ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, “Yeni medeniyet tasavvurumuzu ortaya koyacaksak mutlaka ecdadımızın alt yapısının üzerinden bunu inşa etmemiz gerekir. Bu bakımdan tarihi ve kültürel eserlere sahip çıkışımızı sürdüreceğiz. Geleceğimizi inşa ederken, tarihe saygı perspektifi üzerinden ve o temeller üzerinden çalışacağız.“ dedi.

Çavuşoğlu, Cuma namazı öncesinde Ankara Kaleiçi’nde bulunan ve Vakıflar Genel Müdürlüğünce restorasyonu devam eden Sultan Alaeddin Camisi’ne gelerek, inceleme yaptı. Camiyi gezip, Ankara Vakıflar Genel Müdürlüğü Yapı İşleri Müdürü Algun Gören’den restorasyon çalışmaları hakkında bilgi alan Çavuşoğlu, ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, 1178’de yapılan ve Ankara’nın ilk camisi olma özelliğini taşıyan camide, restorasyon işlemlerinin Şubat 2017’de başladığını anımsatarak, bugüne kadar yaklaşık yüzde 40’ının tamamlandığını söyledi.

Tarihi eserlerde baştan öngörülemeyen bir takım hususların ortaya çıkabildiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, “Bunun için bizim takibimizde olacak şekilde bundan sonraki restorasyon sürecini takip edeceğiz.“ ifadesini kullandı.

Caminin Selçuklu zamanında yapıldığını ve bu süreçte birçok restorasyona tabi tutulduğunu ve devşirme eserlerin kullanıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla biz de bu dönemde tekrardan Ankaramıza bunun ömrünü, süresini uzatmak için bir restorasyona tabi tuttuk. Gerçekten bizim iktidarımızın siyaset felsefesi; ’Geçmişe sahip çıkamazsanız hiçbir şeyinizi inşa edemezsiniz’ üzerine kurulmuş durumda. Dönemimizde, geçtiğimiz 15-16 yıllık zaman dilimi içerisinde çok sayıda tarihi ve kültürel eseri tekrardan ayağa kaldırdık. Bu anlamda çok önemli bir mesafe katettik.“

Çok zengin ve mahir bir ecdadın bulunduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu bakımdan yeni medeniyet tasavvurumuzu ortaya koyacaksak mutlaka ecdadımızın alt yapısının üzerinden bunu inşa etmemiz gerekir. O bakımdan tarihi ve kültürel eserlere sahip çıkışımızı sürdüreceğiz. Geleceğimizi inşa ederken, tarihe saygı perspektifi üzerinden ve o temeller üzerinden çalışacağız. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu düşünce ve siyaset anlayışı gerçekten önemli. Biz de onun çizdiği bu istikamette devam ettireceğiz.“ değerlendirmesinde bulundu.

- “En kısa zamanda bunu tamamlayacağız“

Çavuşoğlu, restorasyonun ne zaman tamamlanacağına ilişkin bir soru üzerine, bu senenin sonuna yetişmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Caminin 2018’de tamamlanmasının planlandığını ancak restorasyon sırasında dehlizlerin bulunması ve duvarlardan su sızması gibi sorunların yaşandığını aktaran Çavuşoğlu, tüm bunlarla ilgili kalıcı yeni bir çözüm üretilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu kapsamda yeniden Anıtlar Kurulu’ndan izin alınmasının gündeme geleceğini ifade eden Çavuşoğlu, “Tabii bu süreçler, zaman alan süreçler ama biz takipçisi olacağız, takip edeceğiz. İnşallah en kısa zamanda bunu tamamlayacağız.“ dedi.


Anadolu Ajansı tarafından geçilen 'Anadolu Ajansı Haberler' bölümünde yer alan haberler, Belge.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.