Bilim Seyyahları Kosova'da

22
Nisan
2019
15:00

PRİZREN (AA) - Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın (YTB) desteğiyle Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen "Bilim Seyyahlarları" projesi, Balkanlar'daki ilk durağı olan Kosova'da vatandaşlar ile buluştu.

"Bilim Seyyahları Balkanlar 3" projesinin birinci aşaması, Kosova Uluslararası Maarif Okulları ve Kosova Alauddin Medresesi iş birliğiyle ülkenin güneybatısında yer alan Prizren şehrinde düzenlendi.

Prizren'in Şadırvan Meydanı'ndaki etkinliğin açılış programına, YTB Kosova Masası Sorumlusu Erkan Girişit, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mithat Tekçam, Kosova Uluslararası Maarif Okulları Prizren Okul Müdürü Ali Sedat Aslan, Kosova Alauddin Medresesi Müdürü Yakup Çunaku, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Tekçam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, projenin amacının ülkeler arasında eğitim alanında iş birliğini artırmak olduğunu söyledi.

Bilim üzerinden köprüler kurmayı hedeflediklerini ifade eden Tekçam, "2015 yılında başlayan projede yurt dışında 3 kıtada, 11 farklı ülkeye ulaştık. Balkanlara üçüncü seyahatimizin ilk durağı Prizren oldu. Projemiz, Prizren şehrinin ardından Arnavutluk'un İşkodra şehrinde ve Karadağ'ın Rojaye şehrinde gerçekleşecek." dedi.

Kosova Uluslararası Maarif Okulları Prizren Okul Müdürü Aslan da yaptığı konuşmada, etkinlik sayesinde teknolojiyle dolu bir gün yaşadıklarını kaydetti.


Ziyaretçilerin etkinlik kapsamında kurulan atölyeleri gezdiğinde geleceğin bilim adamlarıyla da tanışacağını belirten Aslan, "Ülkeler bilime ve bilim adamlarına verdikleri değerle kalkınırlar ve ben Türkiye ve Kosova'nın bu anlamda önemli adımlar attıklarını görüyorum." diye konuştu.

Erkan Girişit ise YTB olarak bilimi sevdirmeyi amaçlayan bu projeyi desteklemekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle açılan ve gün boyu Kosovalı bilim tutkunlarını ağırlayacak olan projenin bir sonraki ayağı Arnavutluk'un kuzeyindeki İşkodra ile Karadağ'ın doğusundaki Rojaye şehirlerinde düzenlenecek.

Toplumun bilime olan ilgisini arttırmayı hedefleyen, öğrencilerin pratik yaparak öğrenme fırsatı yakaladığı "Bilim Seyyahları" projesi, 2015 yılında Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından İstanbul'da hayata geçirilmiş, YTB'nin de destekleriyle 2017 yılından itibaren ülke sınırlarını aşarak Balkanlar'da düzenlenmeye başlamıştı.

Anadolu Ajansı tarafından geçilen 'Anadolu Ajansı Haberler' bölümünde yer alan haberler, Belge.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.