Demokratik Kongo’daki siyasi kriz

11
Ocak
2017
22:05

Ana muhalefet, iktidarla diyalog sürecine girmeyi kabul etti
KINŞASA (AA) - Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde (DKC) ana muhalefet ile iktidar, ülkedeki siyasi krizin çözümü için uzlaşmaya çalışacak.

Muhalefet partilerinin birleşmesinden oluşan Değişim için Kazanılmış Güçler Topluluğu, Katolik Kilisesinin arabuluculuğuyla iktidarla masaya oturmayı kabul etti.

Kilise papazlarından Donatien N’shole, yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Joseph Kabila’nın görev süresinin sona ereceği 19 Aralık’tan itibaren ülkedeki krizin daha da tehlikeli bir hal almaması için geçen haftadan beri taraflar arasında iletişimi sağlamaya çalıştıklarını aktardı.

DKC’de halkın 2016 sonuna kadar yerel, genel ve devlet başkanı seçimi için sandık başına gitmesi bekleniyordu ancak geçen ay yapılması öngörülen devlet başkanı seçimi mali sorunlar nedeniyle ertelenmişti.

Ülkede seçimlerin düzenlenebilmesi amacıyla muhalefetin bir kısmı ile iktidar arasında eylülde başlatılan diyalog görüşmeleri, ekimde imzalanan bir anlaşmayla sona ermişti. Anlaşmaya göre, devlet başkanı seçimi için halk Nisan 2018’de sandık başına gidecek ve Kabila seçime kadar iktidarda kalacak.

Muhalif Etienne Tshisekedi’nin yönetimindeki Değişim için Kazanılmış Güçler Topluluğu ise 2001 yılından bu yana görevde bulunan Kabila’nın anayasaya aykırı olmasına rağmen seçimlerde yeniden aday olmak istediğini ileri sürerek diyalog sürecine katılmamıştı. Platform, 19 Aralık’tan sonra Kabila’nın iktidardan ayrılmaması durumunda halkı sokağa çağırma tehdidinde de bulunmuştu.