Engelli öğretmen çift tayinlerde kolaylık istiyor

10
Ağustos
2018
10:50

Kırşehir merkezde yaşayan ve 25 kilometre uzaklıktaki Mucur ilçesinde görev yapan bedensel engelli İyidoğan çifti, engelli öğretmenlerin evlerine yakın okullara atanabilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığının çalışma yapmasını talep etti
KIRŞEHİR (AA) - Kırşehir merkezinde yaşayan bedensel engelli öğretmen çift, 25 kilometre uzaklıktaki Mucur ilçesinde görev yapmaları nedeniyle yaşadıkları sıkıntının giderilmesi ve evlerinin yakınındaki okula atanmaları için engelli öğretmenlerle ilgili puan sıralamasında düzenleme yapılmasını talep etti.

Bir yaşındayken geçirdiği çocuk felci ile sağ bacağını kaybeden, üniversite eğitimi sırasında trafik kazası sonucu sol bacağından sakatlanan sosyal bilgiler öğretmeni 36 yaşındaki Fatih İyidoğan, Mucur ilçesindeki Şehit Öğretmen Hüseyin Aydemir Hürriyet Ortaokulunda, üniversitedeyken trafik kazasıyla sağ bacağını kaybeden eşi sınıf öğretmeni Hanife İyidoğan da aynı ilçede Hacı Derviş Rasim Ünsal İlkokulunda görev yapıyor.

Okullarına gidebilmek için özel dizayn edilmiş otomobilleriyle günde 50 kilometre yol kateden İyidoğan çifti, protezlerini takma ve yolculuk süresini de dikkate alarak erken saatte uyanıyor.

Fatih İyidoğan, AA muhabirine, bebekliğinde rahatsızlanarak çocuk felci geçirdiğini ve sağ bacağını kaybettiğini, üniversite eğitimi aldığı 2000 yılında da trafik kazasında sol bacağından sakatlandığını anlattı.

Buna rağmen hayata küsmediğini, Süleyman Demirel Üniversitesi Burdur Eğitim Fakültesini bitirdikten sonra Antalya'nın Alanya ilçesinde öğretmenliğe başladığını belirten İyidoğan, KPSS'ye hazırlanırken lise arkadaşı vasıtasıyla eşini tanıdığını, evlendikten sonra birlikte Kırşehir'de görev yaptıklarını, iki kız çocuklarıyla mutlu bir hayat sürdüklerini aktardı.

İyidoğan, engelli öğretmenlerin puan sıralamasına dahil edilmesi nedeniyle tayinlerde sıkıntı yaşadıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde engelli atamaları hakkı verilmişti bize fakat puan sıralamasına dahil edildiğimiz için atamamız ve tayinimiz kendimize uygun yere olmuyor. Biz de engelli olmamızdan dolayı ulaşım sıkıntısı çekiyoruz. İkametimize en yakın okulda görev yapmamıza yardımcı olunursa, bu imkan bize tanınırsa daha iyi ve enerjik bir şekilde öğrencilerimize faydalı olacağımıza inanıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığımızın puan sıralaması yaparken engelli öğretmenlerin durumunu göz önünde bulundurmasını istiyoruz."

Eşiyle günlük 50 kilometre yol katettiklerini aktaran İyidoğan, "Sabah erken hazırlanmak zorundayız çünkü bacağımıza taktığımız protezlerimiz, cihazlarımız var. Belirli bir süreyi alıyor. Erkenden hazırlanıp yola çıkıyoruz. Karda kışta okula ulaşmamız çok zor oluyor." diye konuştu.

Hanife İyidoğan da bedensel engelli oldukları için okullarına ulaşmada zorluk çektiğini ifade ederek, evlerinin yakınında bir okulda görev yapmak istediklerini dile getirdi.

Anadolu Ajansı tarafından geçilen 'Anadolu Ajansı Haberler' bölümünde yer alan haberler, Belge.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.