Halepli ailenin yaşam mücadelesi

11
Ocak
2017
21:20

Suriye“nin Halep kentindeki çatışmalardan kaçarak Şanlıurfa“ya gelen 7 kişilik aile, soğuk kış günlerini, boş arazide ağacın altına kurdukları çadırda geçiriyor Aile, çevreden topladıkları çalıları, tenekede yakarak ısınmaya çalışıyor Baba Haci: ’Zor koşullarda yaşıyoruz ama şikayet edecek halimiz yok çünkü Halep“tekiler bizden çok daha kötü durumda’
ŞANLIURFA (AA) - HALİL FİDAN - Suriye’nin Halep kentinde yaşarken rejimin saldırıları ve çatışmalardan kaçarak Şanlıurfa’ya gelen 7 kişilik aile, kurdukları küçük çadırda hayata tutunmaya çalışıyor.

Suriyeli Muhammed Haci, Halep’teki saldırılar nedeniyle küçük yaştaki 4 çocuğu, eşi ve kardeşiyle yaklaşık bir ay önce merkez Eyyübiye ilçesine geldi.

Selçuklu Mahallesi’ndeki boş arazide ağacın altına kurdukları çadıra yerleşen aile, soğuk hava ve yağmur nedeniyle zorluk yaşıyor. Aile, çevreden topladıkları çalıları tenekede yakarak ısınmaya çalışıyor.

Muhammed Haci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşadıkları bölgenin bombardıman nedeniyle yerle bir olduğunu, birçok yakınının çatışmalar sırasında hayatını kaybettiğini söyledi.

Halep’teki masum sivillerin, başta yaşanan vahşete başta boyun eğmeyerek kentlerini terk etmediğini anlatan Haci, ancak insanların buna dayanacak gücü kalmadığını ifade etti.

Uzun süre bölgede yaşamayı sürdürdüklerini dile getiren Haci, şunları kaydetti:

“Halep’te her şey yok oldu, evler yerle bir oldu, insanlar aç, bulabilen ot yiyor. Su yok, perişan bir durum var. Bunu ne kadar anlatsam boş, kimse anlayamaz. Biz de uzun süre bu zorlukları yaşadık, aç kaldık, ne zaman öleceğiz diye beklemeye başladık. Çocuklar bile ölmek istiyordu. Daha fazla dayanamadık, kaçmak da zordu oradan ama fırsatını yakaladık, kendimizi burada bulduk. Yaklaşık bir aydır buradayız. Önce boş bir eve yerleştik, bir süre orada yaşadık, sonra çıkmak durumunda kaldık. Sonra çadır bulup kurduk, 3-4 gündür buradayız. Son günlerde hava iyice soğudu, yağmur da var, nasıl olacak bilmiyorum. Burada zor koşullarda yaşıyoruz ama şikayet edecek halimiz yok çünkü Halep’tekiler bizden çok daha kötü durumda, yaşadığımız için Allah’a şükrediyoruz.“

Anne ve babasının yaşlı oldukları için Halep’ten çıkamadığını bildiren Haci, yakınlarını bir daha görememekten endişe duyduğunu belirtti.

Öte yandan, ailenin en küçük üyesi 1,5 yaşındaki Eyyüp, soğuk havaya rağmen olanlardan habersiz kardeşleriyle oynayarak vakit geçiriyor.