İş davalarında zorunlu arabuluculuk

11
Ocak
2017
21:05

Bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi alacağı ile işe iade talebiyle açılacak davalarda zorunlu arabuluculuk uygulaması getirilecek Uyuşmazlıkların arabuluculukla çözülememesinin ardından, iş mahkemelerinde dava açılabilecek
ANKARA (AA) - KEMAL KARADAĞ - Bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi alacağı ile işe iade talebiyle açılacak davalarda zorunlu arabuluculuk uygulaması getirilecek.

AA muhabirinin, Adalet Bakanlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, yargıda iş yükünün azaltılması amacıyla iş davalarında arabuluculuk zorunlu olacak.

TBMM’ye sevk edilmesi beklenen “İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı Taslağı“ ile bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi alacağı ve işe iade talebiyle açılacak davalarda, dava açılmadan önce arabuluculuğa başvurulmasının zorunlu olması öngörülüyor.

Uyuşmazlıkların arabuluculukla çözülememesinin ardından iş mahkemelerinde dava açılabilecek.

Başvurular, yerleşim yerindeki veya işin yapıldığı yerdeki arabuluculuk bürosuna yapılabilecek.

Arabuluculuk bürosu kurulmayan yerlerde ise başvurular, adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu tarafından görevlendirilen sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğünce alınacak. Arabulucu, hazırlanacak listeden taraflarca belirlenecek. Tarafların herhangi bir arabulucu üzerinde anlaşamamaları halinde görevlendirme, arabuluculuk bürosu tarafından yapılacak.

Arabulucu, müzakereler sonucunda görüşmelerin tamamlandığını arabuluculuk bürosuna bildirerek, son tutanağın bir örneğini gönderecek. Arabulucu, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren üç hafta içinde sonuçlandıracak. Bu süre zorunlu hallerde arabulucu tarafından en fazla bir hafta uzatılabilecek.

- Bakanlar “arabuluculuğu“ anlatacak

Geçerli bir mazeret göstermeksizin arabuluculuk görüşmelerine katılmayan taraf son tutanakta belirtilecek ve davada lehine karar verilmiş olsa bile yargılama giderinin tamamını ödemeye mahkum edilecek.

İşçi, işveren uyuşmazlıklarında zorunlu hale getirilmesi planlanan “arabuluculuk“ uygulaması bugün Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katılacağı “Üçlü Danışma Kurulu“ toplantısında gündeme gelecek.