İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri

18
Temmuz
2017
01:51

Başkent Rabat“ta toplanan Faslılar, İsrail aleyhine eylem yaptı
RABAT (AA) - İsrail’in Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri Fas’ın başkenti Rabat’ta protesto edildi.

Yüzlerce Faslının katıldığı gösteride, İsrail’in Aksa’ya yönelik saldırıları, yerleşim birimleri inşası ve İsrail ile ilişkilerin normalleşmesinin durdurulması yönünde slogan atıldı.

Filistin bayrakları ile Kudüs’ün resimlerini taşıyan göstericiler, İsrail’in Filistin halkına yönelik işlediği insanlık karşıtı suçların durdurulması, Mescid-i Aksa’nın korunması ve Müslümanların bu bölgede namaz kılma hakkının savunulması çağrısını içeren pankartlar da açtı.

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı. Açıklamada, Mescid-i Aksa’nın kapılarının kapatıldığı ve Kudüs Bölge Polis Müdürlüğünün Aksa’da namaz kılınmasına izin vermeyeceği belirtilmişti.

İsrail güçleri, 3 gün ibadete kapalı tuttuğu Harem-i Şerif’in iki kapısını dün açmış ve kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti. “Metal arama dedektörleri“ uygulamasına karşı çıkarak toplanan yüzlerce Filistinli, gün boyu vakit namazlarını Aksa surlarının dışında kılmaya devam etmişti.