İstanbul’da “Irak gençliği teröre karşı Türkiye’nin yanındadır“ eylemi

09
Ocak
2016
18:38

İSTANBUL (AA) - Öğrenimlerini Türkiye’de sürdüren Iraklı öğrenciler, “Irak gençliği teröre karşı Türkiye’nin yanındadır“ eylemi düzenledi.

Eminönü Meydanı’nda toplanan öğrenciler, “Türkiye ve Irak kardeştir“ pankartı taşıyarak, “Teşekkürler Türkiye“ sloganları attı.

Grup adına açıklama yapan Muhammad Abdulcabbar Akram, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, dünyanın her yerindeki mazlumlara yardım eli uzattıkları için teşekkür etti.

Akram, Türkiye’nin Irak halkı için yaptığı yardımlar ve fedakarlıklar dolayısıyla minnet duyduklarını ifade ederek, “Türkiye, 500 bin mülteci Iraklının arkasında durdu. Onları aç ve yalnız bırakmadı, misafir olarak kabul etti. Biz muhacir olduk, sizler ensar oldunuz. Gönüllerinizi açtığınız gibi kapılarınızı, sınırlarınızı, okullarınızı, üniversitelerinizi ve hastanelerinizi bizlere ve diğer mülteci kardeşlerinize açtınız“ diye konuştu.

Türkiye’nin Ortadoğu’da barışı ve mazlumların güvenliğini tesis etmek için çabaladığını tüm dünyanın bilmesi gerektiğini belirten Akram, şunları söyledi:

“Asılsız olarak Türkiye’yi terörizme destek vermekle itham edenler, Türkiye’nin bölgede söz sahibi olmasını istemeyen dış mihraklardır. Iraklı gençler olarak, bu suçlamaları hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz. Çünkü Osmanlı soyundan gelen Türkiye teröre destek vermez. Bu bizim dini ve insani ilkelerimize aykırıdır. Türkiye’nin arkasında olacağız, bu yapılan iyilikleri unutmayacağız ve gelecek nesillere anlatacağız.“

Iraklı öğrenciler, Eminönü Meydanı’nda vatandaşlara karanfil dağıttı.
Anadolu Ajansı tarafından geçilen 'Anadolu Ajansı Haberler' bölümünde yer alan haberler, Belge.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.