Kayıp tarihi mezar taşı, Müze Müdürlüğüne teslim edildi

18
Temmuz
2017
00:41

Denizli Valiliği: ’Türbeye yakın oturan bir vatandaşın mezar taşı parçasının çalınmaması için üzerini otlarla örttüğü ve mezar taşının bulunduğu bilgisi alınmış ve aynı gün Jandarma Komutanlığı tarafından mezar taşı parçası muhafaza edilmek üzere Müze Müdürlüğüne teslim edilmiştir’
DENİZLİ (AA) - Denizli’nin Pamukkale ilçesindeki Teslim Baba Türbesi haziresinden çalındığı belirtilen mezar taşının bulunarak Müze Müdürlüğüne teslim edildiği bildirildi.

Denizli Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında Teslim Baba Türbesi’ndeki mezar taşının çalındığı hususunda haberlere yer verildiği hatırlatıldı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınlarından çıkan ve Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Beyazıt tarafından yayınlanan “Denizli Teslim Baba Tekkesi“ adlı kitabın 105. sayfasında fotoğrafı bulunan kartal formlu mezar taşı parçasının, türbede yapılan inceleme sırasında çalınmış olabileceğini Doç. Dr. Mustafa Beyazıt’ın sözlü olarak bildirmesi üzerine Cankurtaran Mahallesi sınırları içinde bulunan Teslim Baba Türbesi’nin 2 Mayıs’ta incelendiği ifade edilen açıklamada, türbenin haziresi ile çevresinde yapılan kontrollerde haziresinde bağımsız halde bulunan küfeki taşından yapılmış mezar taşı parçasının bulunmadığının tespit edildiği belirtildi.

Çalındığı anlaşılan mezar taşı parçasının bulunması amacıyla gerekli yasal işlemlerin yapılması için konunun Denizli Cumhuriyet Başsavcılığına ve araştırılması için ise Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğüne iletildiği bildirilen açıklamada, “Türbe içindeki mezarın Horasan Ereni Pir Hacı Bektaş Veli’nin halifelerinden Teslim Abdal Sultan’a ait olduğu belirtilmektedir. Türbe, Aydın Kültür Varlıkları ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 15 Mayıs 2009 tarih ve 2120 sayılı Kararı ile Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescil edilmiştir.“ bilgisine yer verildi.

Kayıp mezar taşının bulunarak Müze Müdürlüğüne teslim edildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Pamukkale İlçe Jandarma Komutanlığının yerinde yaptığı inceleme sonucu Cankurtaran Mahallesi’nde türbeye yakın oturan bir vatandaşın mezar taşı parçasının çalınmaması için üzerini otlarla örttüğü ve mezar taşının bulunduğu bilgisi alınmış ve aynı gün Jandarma Komutanlığı tarafından mezar taşı parçası muhafaza edilmek üzere Müze Müdürlüğüne teslim edilmiştir.“