Liberya’da devlet başkanlığına 20 aday

13
Haziran
2018
17:40

Adaylar ülkenin yeni devlet başkanı olmak için yarışıyor
MONROVIA (AA) - Liberya'da 20 aday, ülkenin yeni devlet başkanı olmak için yarışıyor.

Nüfusu 4,5 milyonu aşan ülkede yaklaşık 2,1 milyon seçmen bulunuyor. Seçmenler, yeni devlet başkanı ve temsilciler meclisi üyelerini belirlemek üzere sandık başına gitti.

Devlet başkanlığı için 3'ü bağımsız 20 adayın yarıştığı seçimlerde, mevcut Devlet Başkan Yardımcısı Joseph Nyumah Boakai ve eski ünlü futbolcu Weah George Manneh öne çıkan isimler olarak gösteriliyor.

Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf'ın anayasa gereği görev süresi tamamlandığı için yeniden aday olamadı.

- İç savaşta 250 bin kişi hayatını kaybetti

Liberya'da devlet başkanı doğrudan halk tarafından 6 yıl için seçilirken, bu kişi en fazla 2 dönem görev yapabiliyor.

1989'dan 2003'e kadar aralıklarla 14 yıl süren iç savaşta 250 bin kişinin hayatını kaybettiği Liberya'da, Ekim 2005'te BM gözetiminde seçimlere gidilmiş, ikinci turda oyların yüzde 59,4'ünü alan Ellen Johnson Sirleaf Devlet Başkanı seçilmişti.

Sirleaf, 8 Kasım 2011'de gerçekleştirilen ikinci tur seçimlerde oyların yüzde 90,7'sini alarak yeniden Devlet Başkanı olmuştu.

Ülkenin ilk kadın Devlet Başkanı olan Ellen Johnson Sirleaf'ın anayasa gereği görev süresi doluyor.

Yasama organının Senato ve Temsilciler Meclisinden oluştuğu Liberya'da, Temsilciler Meclisine 73 kişi oy çoğunluğuna göre 6 yıllığına, Senatoya ise 30 kişi 9 yıllığına delegeler tarafından seçiliyor.

Anadolu Ajansı tarafından geçilen 'Anadolu Ajansı Haberler' bölümünde yer alan haberler, Belge.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.