Libya’daki olaylar

19
Mayıs
2017
23:49

Savunma Bakanı Bergusi ile Üçüncü Kuvvet Komutanı Turki, ülkenin güneyinde ateşkesi ihlal edenler belirlenene kadar gözaltında tutulacak
TRABLUS (AA) - Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi, Savunma Bakanı Mehdi el-Bergusi ile Misrata Tugayları’na bağlı Üçüncü Kuvvet komutanı Cemal et-Turki’nin, ülkenin güneyinde ateşkesi ihlal edenler belirlenene kadar gözaltında tutulacağını duyurdu.

UMH Başkanı Faiz es-Serrac’ın basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Başkanlık Konseyi’nin, Libya Ordusunun Başkomutanı (Serrac) ve Adalet Bakanı Muhammed Abdulvahid başkanlığında Brak eş-Şatii Hava Üssü’nde yaşananların araştırılması için bir soruşturma komitesi oluşturduğu belirtildi.

Komitenin çalışma süresinin en fazla 15 gün olarak belirlendiği aktarılan açıklamada, Başkanlık Konseyi’nin, kendisine bağlı tüm silahlı kuvvetlere, başkomutandan açık bir onay almadan askeri operasyon yasağı getirdiği kaydedildi.

UMH Başkanlık Konseyi, Brak eş-Şatii Hava Üssü’ne düzenlenen saldırıyı kınamış, hava üssünde yaşananların araştırılması yönünde talimat vermişti.


UMH’ye bağlı Savunma Bakanlığı da hava üssüne ilerleme veya saldırı düzenleme yönünde talimat verdikleri iddialarını yalanlamış, olayla ilgili kapsamlı bir soruşturma başlatılacağını açıklamıştı.

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’ndeki (TM) güneyi temsil eden milletvekilleri, UMH’ye bağlı Savunma Bakanı Mehdi el-Bergusi’yi görevinden alma çağrısı yapmıştı.

Libya’da bugün UMH’ye bağlı güçler ile Tobruk merkezli emekli General Halife Hafter’e bağlı güçler arasında Trablus’un güneyindeki Brak eş-Şatii Hava Üssü’nde çıkan çatışmalarda Hafter’in güçlerinden 74 kişinin öldüğü bildirilmişti.


UMH’ye bağlı Misrata Tugayları çatısı altındaki “Üçüncü Kuvvet“, dün Brak eş-Şatii Hava Üssü’nü Hafter güçlerinden geri aldıklarını duyurmuş, Hafter güçleri ise yoğun çatışmaların ardından üssün UMH birliklerinden geri alındığını duyurmuştu.