Mavi Marmara şehidi anısına zirve tırmanışı

09
Ekim
2018
09:10

İHH İnsani Yardım Vakfınca düzenlenen etkinlikte bir araya gelen 18 dağcı, Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırıda şehit olan Cevdet Kılıçlar anısına Hasandağı“na tırmanış başlattı
AKSARAY (AA) - İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı'nın organizasyonuyla bir araya gelen 18 dağcı, Gazze'ye yardım için yola çıkan Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırıda şehit olan Cevdet Kılıçlar anısına Aksaray'daki Hasandağı'na zirve tırmanışı başlattı.

Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 18 dağcının katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Hasandağı eteklerindeki bir otelde kamp kuran ekip, daha sonra 3 bin 268 metre yüksekliğindeki dağın zirvesine tırmanış için hareket etti.

İHH Acil Yardım Eğitim Koordinatörü Erdal Altıntaş, tırmanış öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, İHH Acil Yardım ekiplerini her türlü şartlarda kurtarma yapabilecek seviyeye getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Bugünkü tırmanışı da arama kurtarma eğitim projesi kapsamında yaptıklarını aktaran Altıntaş, şunları dile getirdi:

"Mavi Marmara şehitlerimizin anısına İHH Dağcılık birimini kurduk. Geçen tırmanışı saldırıda şehit olan Furkan Doğan adına Kayseri Erciyes Dağı'na yapmıştık. Bu tırmanışı da Cevdet Kılıçlar ağabeyimiz için gerçekleştireceğiz. Hem arama kurtarma hem de anma tırmanışları şeklinde planlama yaptık. Bu şekilde ekiplerimizi kendi bölgelerinde donanımlı hale getirmeyi amaçlıyoruz. Bu tür eğitimlerimiz yılın belli dönemlerinde devam edecek."

Aksaray İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Önder Özkan, etkinliğin hem eğitim açısından hem de şehit Kılıçlar anısına gerçekleştirilmesinin anlamlı olduğunu dile getirerek, "Yerelde arama kurtarmaya yönelik kurslarımızı vermeye başladık. Bundan sonraki aşamalarda kendi yaramızı saracak profesyonel bir ekip kurmak istiyoruz. AFAD ile yaptığımız protokol kapsamında bu hafta eğitime başladık. Farklı eğitimlerden geçtikten sonra uygulamaya da önümüzdeki safhalarda geçeceğiz." dedi.

Anadolu Ajansı tarafından geçilen 'Anadolu Ajansı Haberler' bölümünde yer alan haberler, Belge.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.