TBB'den Macron'un kararına tepki

11
Şubat
2019
15:40

Türkiye Barolar Birliği: "24 Nisan'ın Fransız siyasal takvimine Ermeni Soykırımını Anma Milli Günü olarak işlenmesi, bir millete topyekun sabıka kaydı çıkarmak anlamına gelmektedir"
ANKARA (AA) - Türkiye Barolar Birliğinden (TBB) "24 Nisan'ın Fransız siyasal takvimine Ermeni Soykırımını Anma Milli Günü olarak işlenmesi, bir millete topyekun sabıka kaydı çıkarmak anlamına gelmektedir." açıklamasında bulunuldu.

TBB'den yapılan açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 24 Nisan'ı, sözde Ermeni soykırımını anma günü ilan etmesine tepki gösterildi.

Osmanlı İmparatorluğu ve Fransa'nın hasım taraflarda yer aldığı 1. Dünya Savaşı'nda son derece trajik olaylar yaşandığı ve savaşan taraflardan milyonlarca insanın hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Doğu cephesinde Osmanlı-Rus orduları arasındaki çatışmalarda, Ermeni Taşnak çetelerinin Rus ordusuyla iş birliği halinde cephe gerisinde sivil halka uyguladığı etnik temizlik ve ordunun lojistiğini engellemesi tarihi bir gerçektir. Sivil halka yönelik terörün korkunç boyutlara ulaşması ve savaşın aleyhe dönmesi üzerine, terör çetelerine kadro ve lojistik desteğin kesilmesi amacıyla, bazı Osmanlı uyruklarını bölge dışına çıkarıp imparatorluğun başka yörelerine iskanına yönelik nakil uygulamasında hiç kuşkusuz facialar ve trajik olaylar yaşanmış, her iki taraftan ciddi can kayıpları olmuştur. 24 Nisan'ın Fransız siyasal takvimine Ermeni Soykırımını Anma Milli Günü olarak işlenmesi, bir millete topyekun sabıka kaydı çıkarmak anlamına gelmektedir."

Açıklamada, Fransa'nın, hukuki ve tarihsel temele oturmayan bu kararının üzüntüyle karşılandığı ve kınandığı ifade edildi.

Anadolu Ajansı tarafından geçilen 'Anadolu Ajansı Haberler' bölümünde yer alan haberler, Belge.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.