Trakya Üniversitesi Oda Orkestrası Bulgaristan’da

18
Temmuz
2018
14:35

Trakya Üniversitesi Konservatuarı Oda Orkestrası, Filibe şehrinde bulunan ve müzeye dönüştürülen tarihi ’Çifte Hamam’da bir konser verdi
FİLİBE (AA) - İHVAN RADOYKOV - Türkiye’nin Filibe Başkonsolosluğu himayesinde, Osmanlı dönemi eseri olarak 1582 yılında inşa edilen ve günümüzde müzeye dönüştürülen "Çifte Hamam"da bir konser gerçekleştirildi.

Edirne’deki Trakya Üniversitesi Konservatuarı Oda Orkestrası, Bulgaristan’ın güneydoğusundaki Filibe şehrinde verdiği klasik müzik konserinde uzun süre ayakta alkışlandı.

Sanatçı ve izleyiciler tarihsel binanın inanılmaz akustiğine hayran kalırken, konuklar da ilk kez konser salonu olarak kullanılan Çifte Hamam’ın özelliğini keşfetti.

Trakya Üniversitesi Konservatuarı Müdürü Doç. Ahmet Hamdi Zafer, konserde hem Batı müziğinin seçkin eserlerinin, hem de Türk bestelerinden oluşan bir repertuar sunduklarını aktardı.

Bulgaristan’da birçok kez konser verdiklerine işaret eden Zafer, “Ancak bugün, bu tarihi binanın yarattığı atmosferde ilk defa böyle bir konserde bulunmaktan büyük heyecan ve mutluluk duyuyorum.” dedi.

Johann Sebastian Bach ve Wolfgang Amadeus Mozart’ın eserlerinin yer aldığı programda ayrıca “Akşam Mahnısı”, “Karahisar Kalesi” ve “Sarı Gelin” gibi klasik müzik orkestrası için düzenlenen Türk müziğine ait eserler de sunuldu.

Konserin son bölümünde Nihavent Longa’nın bestelediği, Oğuzhan Balcı’nın aranje ettiği “Kevser Hanım” eseri büyük beğeni kazandı.

Türkiye’nin Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Filibe’de günümüzde müzeye dönüştürülen Çifte Hamam’ın akustiğine hayran kaldığını belirterek, iki ülke arasında kültürel iş birliğinin bu gibi etkinliklerin katkısıyla her gün daha da yoğunlaştığını vurguladı.

3. Murat döneminde antik mozaiklerle kaplı bir alanın temelinde kurulan dev kubbeli “Çifte Hamam” halk arasında "Çelebi Kadı Hamamı" olarak da biliniyor. Filibe belediyesinin kararı ile müzeye dönüştürülen "Çifte Hamam"da, 2019 yılında Avrupa Kütür Başkenti olacak ve Filibe’ni ev sahipliğini yapacağı çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenecek.Anadolu Ajansı tarafından geçilen 'Anadolu Ajansı Haberler' bölümünde yer alan haberler, Belge.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.