“TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması Ödül Töreni“

13
Haziran
2018
18:20

TRT Genel Müdür Yardımcısı Durdu: ’Bu yarışma zamanın ruhunu okuyabilen, milli bir duruşla evrensel değerleri temsil eden yayıncıların yetişmesi için gençlerimize sunulmuş bir imkandır’
ANKARA (AA) - Türkiye Radyo Televizyon Kurumunca, üniversite öğrencilerinin eğitim faaliyetleri kapsamında yapacakları çalışmalara katkıda bulunmak ve onları teşvik etmek amacıyla düzenlenen "TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması"nın ödülleri sahiplerini buldu.

TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu, Arı Stüdyoları'ndaki "TRT Geleceğin İletişimcileri Yarışması Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, üniversitelerde aklın ve bilimin ışığında eleştiren, sorgulayan bir gençliğin yetiştiğini belirterek, yarışmaya katılan eserlerin teknolojik altyapısının, kalitesi ve çeşitliliğinin bu gerçeği ortaya koyduğunu söyledi.

Yarışmayı, Türkiye'nin yarınlarını inşa edecek gençlerin nitelikli ve başarılı bir eğitim hayatı sürdürmelerine katkı sunmak için başlattıklarını ifade eden Durdu, "Mevlana'nın pergel metaforunda 'Bir ayağım hakikatte dünyayı gezerim' dediği gibi geleceğin iletişimcileri bir ayağı Türkiye'de bütün dünyayı gezen bir yayıncılık perspektifine sahip olacaktır. Bu yarışma zamanın ruhunu okuyabilen, milli bir duruşla evrensel değerleri temsil eden yayıncıların yetişmesi için gençlerimize sunulmuş bir imkandır." dedi.

- Yarışmaya 351 öğrenci katıldı

"Radyo Yayıncılığı", "Televizyon Yayıncılığı", "Sesli Görüntülü Haber Yayıncılığı" ve "Yeni Medya Yayıncılığı" ana kategorilerinde düzenlenen yarışmaya bu yıl 35 üniversiteden 351 öğrenci 211 eserle katıldı. Yarışma, Türkiye'nin yanı sıra Balkanlar, Orta Asya ülkeleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) üniversitelerde iletişim alanında eğitim gören öğrencilere yönelik düzenlendi.

- Ödüller sahiplerini buldu

Törende, "Sesli Görüntülü Habercilik" ana kategorisinde, "Radyo Haberi" dalında Selçuk Üniversitesinden Muhammet İncekaya "Gündem" eseriyle, "Televizyon Haberi" dalında Erciyes Üniversitesinden Didem Şekerlisoy, Nurcan Özal ve Rıdvan Akgün, "Çocuk İşçiler" eseriyle birinci seçildi.

"Televizyon Haber Programı" dalında Erciyes Üniversitesinden Seray Samur, Gökhan Alkan ve Bilhan Avşar "Neler Neler" eseriyle, "Haber Fotoğrafı" dalında ise Akdeniz Üniversitesinden Coşkun Kan "Ata Sporu Kökbörü" fotoğrafıyla birinci oldu.

"Radyo Yayıncılığı" ana kategorisinde, "Eğitim Kültür Programı" dalında Mersin Üniversitesinden Hakan Yılmaz ve Ahmet Uysal, "Köyde Kadın Olmak" ile "Belgesel Programlar" dalında Selçuk Üniversitesinden Merve Çınar "Futbol Çölünde Bir Vaha Aykut Kocaman" eseriyle birinciliğe layık görüldü.

"Drama Programı" dalında Selçuk Üniversitesinden Simay Yaykır "Kara Tehlike" eseriyle birinciliğe hak kazandı. "Müzik Programı" dalında ise Erciyes Üniversitesinden Tuğçe Tunca "Taş Plak" eseriyle birinci seçildi.

"Televizyon Yayıncılığı" ana kategorisinde, "Kısa Film" alanında Yaşar Üniversitesinden Zeynep Südinç "Çember" eseriyle birinci, "Belgesel Film" alanında da Selçuk Üniversitesinden Batuhan Fındıklıoğlu "Sevmek Lazım" eseriyle birinci, "Müzik Videosu"nda ise Akdeniz Üniversitesinden Osman Işık ve Gökhan Cengiz "Aşkın Hali Toz Duman" eseriyle birinci seçildi. Aynı kategoride "Televizyon Programı" alanında Selçuk Üniversitesinden Muhammet Raşit Navgasın "Ağıtlarla Sille" eseriyle birinci oldu.

"Yeni Medya Yayıncılığı" ana kategorisinde ise "Blog" alanında Necmettin Erbakan Üniversitesinden Mücahit Karcı "Aşk-ı Konya" adlı esriyle birinciliği elde etti. Aynı kategoride "İnternet Sitesi" alanında Üsküdar Üniversitesinden Zehra Rumeysa Fidan, Elyesa Karatepe ve Anıl Emül "Göç eden Hayatlar" eseriyle, "Sosyal Medya Projesi" alanında ise Doğu Akdeniz Üniversitesinden Hasan Doğan "Dedebiyat" adlı eseriyle birinci seçildi.

Yarışmada, "Sesli Görüntülü Habercilik" ana kategorisinde, "Televizyon Spor Haberi" dalıyla "Yeni Medya Yayıncılığı" ana kategorisinde "İnternet Haber Sitesi" dalında yeterli katılım olmadığı için ödül verilemedi.

Tüm kategorilerde birincilere 3 bin 500, ikincilere 2 bin 500 ve üçüncülere ise bin 500 lira ödül verildi.

Ödül Törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya, TRT yönetim kurulu üyeleri ve medya kuruluşlarından temsilciler de katıldı.

Anadolu Ajansı tarafından geçilen 'Anadolu Ajansı Haberler' bölümünde yer alan haberler, Belge.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.