Trump’ı protesto eden başörtülü kadın salondan çıkarıldı

09
Ocak
2016
23:51

WASHINGTON (AA) - ABD’de Cumhuriyetçi başkan adaylarından Donald Trump’ın konuşmasını protesto etmek için ayağa kalkan başörtülü kadın salondan çıkarıldı.

Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerine Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak girmek için çalışmalarını sürdüren ve İslam karşıtı açıklamalarıyla gündeme gelen Trump, North Carolina’daki mitinginde, Suriyeli mültecilerin DAEŞ ile ilişkili olduğunu“ iddia etti.

Bunun üzerine adının Rose Hamid olduğu belirtilen başörtülü kadın, ayağa kalkarak sessiz protesto gerçekleştirdi. Trump taraftarları Hamid’e karşı “Dışarı, dışarı“ diye tempo tuttu. Daha sonra Hamid, “etrafı rahatsız ettiği“ gerekçesiyle polis eşliğinde salondan dışarı çıkarıldı.

Trump’ın herhangi bir müdahalede bulunmadığı olaydan sonra seçim ofisinden de bir açıklama yapılmadı.

CNN’e telefonla bağlanan Hamid, “Bu çirkin olay çok hızlı gerçekleşti ve gerçekten korkutucuydu. Muhtemelen bu toplantıya katılan Trump taraftarları Müslüman biriyle hiç karşılaşmamıştır, ben en azından bir Müslüman ile karşılaşsınlar diye buraya geldim“ dedi.

Hamid, üzerinde “Selam. Barış içinde geldim“ yazan bir tişörtle yerine oturduğunu ve protestosunun planlı olmadığını anlattı.

Toplantının güvenliğinden sorumlu polis şefi CNN’e, “Toplantıda etrafa rahatsızlık verecek herhangi bir davranışı yapan kişiler salondan çıkarılır“ diye konuştu.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), Trump’ı “dışarı çıkarılan başörtülü kadından özür dilemeye“ çağırdı.

CAIR Başkanı Nihad Awad, yaptığı açıklamada, “Politik bir toplantıdan bu şekilde dışlanan Müslüman kadın imajı, Amerikalı Müslümanlara ve dini çeşitliliğe inanan herkese soğuk bir mesaj olmuştur“ ifadelerini kullandı.

Olayın sosyal medyada yayılmasının ardından Trump’a tepki gösteren çok sayıda mesaj atıldı.

Geçtiğimiz aylarda Trump, Müslümanların ABD’ye girişinin tamamen engellenmesini önermiş, ABD içinde ve dışında her kesimden ciddi tepki almıştı.

Anadolu Ajansı tarafından geçilen 'Anadolu Ajansı Haberler' bölümünde yer alan haberler, Belge.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.