Türkiye Trafik Güvenliği Denetimleri

13
Mart
2018
23:00

Türkiye genelinde 9 bin 630 personelin katılımıyla gerçekleştirilen denetimlerde 18 bin 346 sürücüye cezai işlem uygulandı
ANKARA (AA) - Türkiye genelinde 2 bin 785 noktada 9 bin 630 personelin katılımıyla beşincisi gerçekleştirilen “Türkiye Trafik Güvenliği Denetimi“ kapsamında 18 bin 346 sürücüye cezai işlem uygulandı.

İçişleri Bakanlığı koordinesinde Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı trafik ekip ve personelinden oluşan “karma ekipler“ tarafından karayollarındaki trafik kazalarına neden olan kural ihlallerinin önlenerek, ulaşımın kesintisiz ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi, sürücü ve yolcularda trafik kurallarının önemi konusunda farkındalık yaratarak trafik güvenliği bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla yapılan “Türkiye Trafik Güvenliği Denetimleri“nin beşincisi gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bizzat bir denetleme noktasına giderek, görevlilerle ve vatandaşlarla bir araya gelmesiyle başlatılan denetimlerde, ülke genelinde 2 bin 785 noktada, 9 bin 630 personelden oluşan 4 bin 872 ekip görev yaptı.

Denetimler sırasında sürücüler trafik kurallarına uymaları, ön ve arka koltukta emniyet kemeri takmaları, seyir halinde cep telefonu kullanmamaları ve aşırı süratten kaçınmaları konularında uyarıldı.

Uygulamalarda 178 bin 426 araç ve sürücü kontrol edilirken, eksiklik ve kural ihlali tespit edilen 18 bin 346 kişiye 8 milyon 148 bin 353 lira cezai işlem uygulandı.

Eksiklikleri olan 3 bin 316 araç trafikten men edilirken, aranan 87 kişi yakalandı, 8 çalıntı araç ele geçirildi.

“Frene değil kurala güven“ sloganıyla başlatılan trafik denetimlerinde, öne çıkan ihlaller hız limitlerine uymamak, araç muayene süresini geçirmek, emniyet kemeri takmamak olarak sıralandı.

İçişleri Bakanlığından polis ve jandarma ekiplerinin vatandaşların daha güvenli bir trafik ortamında yolculuk yapabilmeleri için bu tür denetimlere aralıksız devam edileceği belirtilerek, vatandaşların bayramda sevdiklerine güvenle ulaşmaları için trafik kurallarına riayet etmelerinin önemine işaret edildi.

Anadolu Ajansı tarafından geçilen 'Anadolu Ajansı Haberler' bölümünde yer alan haberler, Belge.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.