Varufakis Diem25’i Atina’da tanıttı

20
Mayıs
2017
00:31

-Varufakis: ’Diem25 yapıcı itaatsizliği destekliyor’
ATİNA (AA) - Yunanistan’da, SYRIZA hükümetinin eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis, kurucuları arasında yer aldığı Avrupa çapındaki bir sol hareket olan Diem25’i (Avrupa’da Demokrasi Hareketi - Democracy in Europe Movement 2025) tanıttı.

Varufakis, Atina’daki Sporting konferans salonunda bir tiyatro gösterisi ile başlayan etkinlikte yaptığı konuşmada, Diem25’in Avrupa’yı yeniden ayağa kaldırmak amacıyla başlatılan siyasi bir proje olduğunu belirterek, “Diem25 yapıcı itaatsizliği destekliyor.“ dedi.

Diem25’in, Yunanistan’ın, gittikçe güçsüzleşen Avrupa’da boğulmaktan kurtulması için iki temel hedefi bulunduğunu ifade eden Varufakis, bunların tüm vergi katsayıları ve ekonomik faaliyetlerin maliyetinin dramatik bir şekilde azaltılması ile tüm kamu ve özel sektörün borçlarının yeniden yapılandırılması olduğunu açıkladı.

Varufakis, bunların hayata geçirilebilmesi için bazı reformların yapılması gerektiğini ifade etti.

Diem25 hareketinin Almanya’da Volksbuhne tiyatrosunda başladığını hatırlatan Varufakis, “Madem onlar parlamentoyu bir komediye çevirdiler, biz de tiyatroyu meclise döndürüyoruz.“ diye konuştu.

Maliye Bakanlığı görevi süresince Avrupa Birliği’nden Yunanistan’a nakit akışının yeniden sağlanması için yürütülen müzakerelerde renkli kişiliği ile dikkati çeken Varufakis, 2015’teki referandumun ardından SYRIZA lideri Aleksis Çipras ile görüş ayrılığına düşerek görevinden istifa etmişti.

Aslen ekonomi profesörü olan Yanis Varufakis, Yorgo Papandreu hükümetinde ekonomi danışmanlığı görevinde bulunmuştu.