Tarihi Zeynel Bey Türbesi yeni yerine yerleştirildi

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde bulunan 540 yıllık tarihi Zeynel Bey Türbesi, 2 kilometre uzaklıkta bulunan Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na yerleştirildi.

Giriş Tarihi: 15 Mayıs 2017, Pazartesi - 18:24
Haberler » GÜNCEL
Batman’ın Hasankeyf ilçesinde bulunan türbe, Ilısu Barajı’nın suları altında kalmaması amacıyla 12 Mayıs Cuma günü Türkiye’de ilk kez kullanılan bir yöntemle Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşındı. Sabah saatlerinde başlanan yerleştirme işlemi, 4 saat sürdü. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın Ankara’dan Batman’a gerçekleştirilen telekonferans bağlantısıyla izlediği türbenin yerine yerleştirilme işlemi tamamlandı.
"Cuma günü yüreğim kıpır kıpırdı”

Tanıtım filmlerinin izlenmesinin ardından konuşan Bakan Veysel Eroğlu, çok büyük heyecan içinde olduğunu belirterek, "Hayatımda 3 yerde büyük bir heyecan duydum. Birincisi, 1994 yılında İstanbul’da su bitmek üzereydi, birdenbire kafamda yeni bir proje belirdi; acaba burada başarılı olup o korkunç su sıkıntısını giderebilecek miyim diye, ikincisi de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne su verileceği zaman, üçüncüsü de Kültür ve Turizm Bakanlığı adına türbe taşınırken yüreğimde büyük bir heyecan oldu. Acaba bu taşınırken bir eksiklik olur da bir sıkıntı doğar mı? Zeynel Bey Türbesi çok eski bir yapı bu yüzden acaba bir sıkıntı olur mu taşırken? Çünkü onun sıkıntısı bize yansır. Gerçekten Cuma günü de yüreğim kıpır kıpırdı, Allah’a şükür bugün artık yerine koyacağız” ifadelerini kullandı.
Bakan Eroğlu, Ilısu Barajı ve HES Projesi ile ilgili bir sunum yaparak, mevcut Hasankeyf ve Yeni Hasankeyf’i karşılaştırdı.
"Bunu yaptırmamak için bizi çok meşgul ettiler”

Bakan Eroğlu, Ilısu Barajı’nın yapılmaması için Avrupa’dan çok karşı çıkanların olduğunu kaydederek, "Bunu yaptırmamak için bizi çok meşgul ettiler ama neticede dedim ki; biz bunu yaparız, gerekirse kendi öz kaynağımızla, kendi mühendisimiz ve mimarımızla. Sular altında kalacak olan eserlerin tamamını da taşıyacağız. Hasankeyf, belki o bölgenin en muhteşem kültür hazinesinin sergilendiği bir mekan haline gelecek. Yüzde 80’i sular altında kalmıyor ama yüzde 20’si sular altında kalıyor şu anda bunları tespit eden koruma kurulları, Kültür ve Turizm Bakanlığımızın yetkililerince denildi ki; ‘8 tane eseri taşıyalım.’ Bunlardan birincisi Zeynel Bey Türbesi, en zor olan, El-Rızk Camii, Süleyman Han Camii’nin mimari unsurlarını, Koç Camii’nin mimari unsurlarını taşıyacağız, Kızlar Camii, Orta Kapı, Artuklu Hamamı ve İmam Abdullah Zaviyesi olmak üzere onları taşıyacağız. Hepsinin taşınacağı yerler belirlendi ve şimdi de biz Zeynel Bey Türbesi’ni yeni yerine taşıdık. Mevcut yer su altında kalmayacak yer olacak dolayısıyla azami su kotundan 65 metre daha yukarıda bir de 2 kilometre de uzağa taşımamız gerekiyordu, buna Cuma günü başladık. Cuma günü ilk defa yeniden yerleşim yerine taşındı” şeklinde konuştu.


Yorumlar

Yorum yap

NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 06:05
Güneş 07:25
Öğle 13:09
İkindi 16:12
Akşam 18:42
Yatsı 19:58
Yazarlar
Lig Sonuçları

Belge.com.tr SOSYAL AĞLARDA

  • Belge.com.tr Facebook'ta

  • Belge.com.tr Twitter'da

  • Belge.com.tr Google +1'da