Altın Fiyatları Ne Olur ? Altını Etkileyen Faktörler

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2019, Çarşamba - 13:45
Haberler » YAŞAM

Altın Fiyatları Ne Olur ? Altını Etkileyen Faktörler ?

Altın fiyatlarını tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yatırımcılar tarafından oldukça tutulan bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Ancak dünyada ons altın fiyatı takip edilirken ülkemizde genellikle gram altın fiyatları takip edilmektedir. Peki bu sene ons altın fiyatları ne olur ? gram altın fiyatları ne alemde ? gelin bu soruların cevaplarına bakalım isterseniz.

Ons Altın Nasıl Fiyatları Ne Olur ?

Ons altın fiyatı bu sene ciddi bir yükselişle beraber 1,500 dolar seviyesi üzerine sıçradı. Fiyatlamaların olumlu seyretmesinde Fed'in faiz indirimi ile beraber Abd ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları yer alıyordu. Bugünler de Fed'in yeni bir faiz indirimi yapması yönünde Trump'ın istekli olması altın fiyatlarında olumlu seyrin devamına katkıda bulunuyor.

Trump'ın Fed'e yönelik faiz indirimi yönündeki söylemleri ile beraber Çin'e karşı yeni vergiler getirmesi deticaret savaşlarını körüklemesi nedeniyle altını etkiliyor. Altın fiyatlarının yükselmesinde en büyük pay sahibi olarak Trump görülebilirken, teknik analistlerde ons altında fiyatlamaların teknik açıdan desteklendiğine vurgu yapıyor.

Bazı fon yöneticileri ise ons altın tarafında artık yükselişin son bulacağını ve bir düzeltme hareketinin gelebileceğini vurguluyorlar. İki kez 1,540 dolar üzerinde kalmayı deneyen ama başaramayan ons altın fiyatı şu sıralarda 1,500 dolar civarında seyrediyor. 2019'un kalan kısmında Fed'in faiz toplantıları ve Abd ile Çin arasında devam eden ticaret görüşmeleri ons altın fiyatlamalarında belirleyici olacak gibi görünüyor.

Gram Altın Fiyatları Ne Olur ?

Ons altın tarafında yaşanan sert yükseliş hareketleri gram altına destek olurken, son bir kaç ayda dolar kurunun Türk Lirası karşısında geri çekildiği gözlemlendi. Aslında çok daha öncesinde gram altının rekor seviyelere ulaşması beklenirken, dolar tarafında pek de beklenmeyen düşüş gram altını frenledi denilebilir. Ancak son Merkez Bankası kararı sonrasında yükselişe geçen dolar tl paritesinden de destek bulan gram altın 277 lira seviyesine ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırmış oldu.

Önümüzdeki dönemde gram altın fiyatları için ons altını etkileyen faktörlerin hepsi geçerli olacaktır. Ancak buna bir de dolar kurunda ki fiyat hareketliliği eklenecektir. Bildiğiniz üzere gram altın fiyatı dolar kuru ve ons altın fiyatından etkilenmektedir. Dolayısı ile de hem ons alın fiyatı hem de dolar kuru fiyatlamaları takip edilmelidir.

Altın Fiyatlarına Etki Eden Faktörler

Altın fiyatlarını etkileyen bir çok dış faktör bulunmaktadır. Gram altın fiyatını etkileyen faktörler iki tanedir. Bunlar dolar kuru ve ons altın fiyatıdır. Ancak bu iki faktörü yani ons altın ve de dolar kurunu etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle gram altın fiyatı da bu faktörlerden dolarlı olarak etkilenir. Bu nedenle dolar kurunu etkileyen faktörleri ve ons altını etkileyen faktörleri bilmek oldukça önemlidir.

Ons Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir ?

  • Ons altın fiyatı dolar kuruyla ters yönlü bir ilişki içindedir. Yani küresel piyasalarda dolar değer kaybettiğinde ons altın yükselir.
  • Abd'de ekonomik veriler kötü geldiğinde bu durum ons altın fiyatına pozitif yansıyacaktır.
  • Fed'in faiz indirimi yapması ons altın fiyatını yükseltirken, faiz arttırımı yapması halinde ons altın düşer.
  • Fed'in sıkılaştırıcı para politikası ons altını düşürecek ancak genişlemeci bir para politikası izlemesi halinde ons altın fiyatı yükselecektir.
  • ABD, ÇİN ve Avrupa ekonomilerinin enflasyon oranları ons altın fiyatlarını etkilemektedir.
  • Altın fiyatlarına olan talebin çeşitli nedenlerle artması altın fiyatlarının yükselmesine neden olur.
  • Güvenli liman talebi gören altın fiyatı savaş vb. terör olaylarının yaşandığı dönemlerde artış gösterir.

Bu ve bunun gibi bir çok faktörden etkilenen ons altın fiyatı dolaylı olarak gram altın fiyatlarını da etkilemektedir. Gram altın fiyatı için uzmanların yorumları incelendiğinde yıl içerisinde 300 lira barajının denenebileceğini öngörenler olduğu gibi 280 lira civarında bir tepe oluşup buradan dönüşün başlayacağını savunanlarda vardır. Ünlü yatırımcı Mobius ise geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında altın alıp bekleyenlerin uzun vadede kazanç elde edebileceğini söylemiştir.

Sonuç olarak ons altın ve gram altın 2019 yılında güzel bir performans sergilediler. İkisi de ciddi yükseliş yaşadı ki gram altın zaten tüm zamanların fiyat olarak rekorunu kırdı. Ons altın tarafında ise rekor gelmese de 1,500 dolar eşiğinin geçilmesi piyasalar tarafından oldukça önemli görünüyordu. Bu başarıldı ve şimdi önümüzdeki dönemde Fed politikaları ile Abd'nin Çin'e karşı olan tutumu izlenerek altın fiyatlarının geleceğine dair beklentiler önümüzdeki dönemde paylaşılacaktır. Siz de kendi altın yorumunuzu diğer yatırımcılar ile paylaşmak, fikir alışverişinde bulunmak isterseniz anlikdoviz.co adresinden erişebilirsiniz.Yorumlar

Yorum yap

NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 06:31
Güneş 07:55
Öğle 13:06
İkindi 15:44
Akşam 18:07
Yatsı 19:26
Yazarlar
Lig Sonuçları

Belge.com.tr SOSYAL AĞLARDA

  • Belge.com.tr Facebook'ta

  • Belge.com.tr Twitter'da

  • Belge.com.tr Google +1'da