İşe girişte istenilen evraklar nelerdir, hangileridir?

İşe girişte istenmekte olan evraklar kişilerin işe girdikleri kuruma göre farklılık gösteriyor olsa da kimi evraklar yasal olarak isteniyor.

Giriş Tarihi: 21 Ağustos 2019, Çarşamba - 20:05
Haberler » YAŞAM

İşe Başlamadan Önce İstenilen Evraklar Nelerdir?

İnsanlar, yaşamlarını istedikleri gibi sürdürebilmek adına eğitimlerinin sonucunda işe başlamak isterler. Bunun için yaptıkları görüşmelerde eğer ki gerekli şartları sağlamış ve iş görüşmeleri olumlu geçmişse, onların işe başlamaları için gerekli talimatlar verilir. Birçok kişi işe girerken herhangi bir evrak vermelerine gerek olmadığını düşünebiliyor. Bundan dolayı da herhangi bir hazırlık yapmadan direkt işe başlayacaklarını sanabiliyorlar. Gerçekte ise iş yeri tarafından istenilen evrakların belirtilen sürede hazırlanmaması, iş ile alakalı farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunların meydana gelmesini engellemek adına ise işe başlamadan önce mümkün olan en kısa sürede gerekli evrakların hazırlanması önemlidir.

İşe Başlamadan Önce Hangi Evrakların Gerekli Olduğunu Sorun

Geçmiş dönemlerde çok fazla önemli olmasa da şimdilerde iş yerlerinin hemen hepsinde işe girecek kişiler işe girerken istenilen evraklar konusunda bilgilendirilip bu evraklarını hazırlamaları bekleniyor. İstenmekte olan evraklar kişilerin işe girdikleri kuruma göre farklılık gösteriyor olsa da kimi evraklar yasal olarak isteniyor. İstenilen bu yasal evraklar kişilerin özlük dosyaları içerisinde yer alır. Yasal olarak talep edilen evrakların yanı sıra kurumların isteklerine bağlı istenilen farklı evraklar da olabileceği için işe giriş kesinleştikten sonra mutlaka hangi evrakların ne kadar süre içerisinde istendiği ile alakalı bilgi edinilmesi gerekir. İnsan kaynakları ile yapılacak olan görüşmeler esnasında kişilere gerekli olan bilgiler alınmalı ve daha sonrasında da verilen listedeki evraklar hazırlanmalıdır.

İşe Giriş İçin Hangi Evraklar Hazırlanmalıdır?

İnsanların işe girişleri için ilk olarak istenilen evrak kimlik fotokopisidir. Böylelikle sigorta işlemlerinin başlaması ve gerekli incelemeler yapılabilir. Daha sonrasında ise geçmişte opsiyonel olup şimdi zorunlu olan evrak sağlık belgesidir. Hastaneden alınacak olan bu evrak ile kişinin herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığı hastanede doktorlardan oluşan kurum tarafından belgelenmiş olur. Kişinin resmi olarak kayıtlı olduğu yerin belirlenebilmesi adına ise ikametgah belgesi talep edilir. Asgari geçim indirimi formu ise son dönemlerde zorunlu olarak istenilen belgeler arasında yer almaya başlamıştır. Bu belgeler yasal olup işverenlerin çalışanlara ait özlük dosyalarında bulundurulmaları zorunlu olan belgeler olarak bilinir. Tüm bu belgelerin listesi aşağıda yer almaktadır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • İkametgah Belgesi ( Nasıl alabileceğinizi öğrenmek için TIKLAYIN )
 • Diploma fotokopisi
 • Sağlık raporu
 • Kan grubu kartı
 • Adli sicil kaydı
 • 2 adet resim
 • Aile durumunu bildirir belge
 • Askerlik durumunu gösteren belge ( E-Devlet üzerinden BURADAN alınabilir. )
 • İş Sözleşmesi / Hizmet Sözleşmesi
 • SGK işe giriş bildirgesi
İşe Girişte İstenilen Opsiyonel Evraklar Bunların yanı sıra kimi işverenler işe giriş esnasında kişilerden ek evraklar da talep edebilir. Bunlar sabıka kaydı, varsa sürücü belgesi, vukuatlı nüfus sureti, e-devlet çalışma dökümü, kişinin son iş yerinden almış olduğu ve vergi matrahı girişi için bordro ve alınmışsa sertifikalardır. Gerekli olan evrakların hazırlanması ile beraber de kişilerin işe girişleri yapılmış olur.


Yorumlar

Yorum yap

NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 06:31
Güneş 07:55
Öğle 13:06
İkindi 15:44
Akşam 18:07
Yatsı 19:26
Yazarlar
Lig Sonuçları

Belge.com.tr SOSYAL AĞLARDA

 • Belge.com.tr Facebook'ta

 • Belge.com.tr Twitter'da

 • Belge.com.tr Google +1'da