Enerji kimlik belgesi olmayan binalara getirilen yeni düzenleme! Satış ve kiralama olmayacak

Türkiye’de mevcut binaların Enerji Kimlik Belgesi alması zorunlu hale getirilmişti. EKB’si olmayan binalarda artık satış ve kiralama olmayacak.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2019, Çarşamba - 11:19
Haberler » YAŞAM

Haberport.com da yer alan son dakika haber’de Türkiye’deki binaların tamamının Enerji Kimlik Belgesi alması zorunlu hale getirilmiştir. Bu belgeyi bulundurmayan binalarda alım, satım veya kiralama işlemlerinin yapılması mümkün olmayacaktır. Belgeyi alabilmek için belirlenen son tarih ise 1 Ocak 2020’dir.


Enerji Kimlik Belgesi ayrıntıları
Haberport da yapılan güncel habere göre Enerji Kimlik Belgesi, masken olarak kullanılmakta olan binalarda enerji verimliliğinin artırılabilmesi için zorunlu hale getirilmiştir. EKB’de binaların enerji sınıfları temsil edilmektedir. Yapılan haber içeriğinde 10 yıl geçerliliğe sahip bu belgeyle enerji kaynaklarının etkinliği, enerji israfının önlenmesi ve çevre kirliliğinin önlenmesi amaçlandığı belirtiliyor. Asgari düzeydeki bina enerji ihtiyacı, tüketim sınıflandırılması, sera gazı salınımı, yalıtımı, ısıtma ve soğutma sisteminin verimliliği hakkında ayrıntılar mevcuttur.


Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?
Enerji kimlik belgesini almak isteyen bina sahiplerinin ve yöneticilerin başvuru yapması gerekiyor. Bina sahibi ve yöneticiler kimlik belgesini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın görevlendirdiği enerji verimliliği danışmanlık firmalarına başvuru yaparak alabilir.
EKG uzmanları ve SMM belgesine sahip mühendisler aracılığıyla da mevcut ve yeni yapılar için EKB düzenlemeleri alınabilmektedir.


Enerji kimlik belgesi nedir?
Enerji Kimlik Belgesi, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na bağlı olarak çıkarılan Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne göre çıkarılmıştır. Enerjinin etkin bir şekilde kullanılabilmesi, israfın önlenebilmesi ve çevrenin korunmasını sağlayabilmek için çıkarılmıştır. Binalarda A sınıfı en verimli bina anlamına gelirken G sınıfı ise en düşük verimli seviyedir. Binalardaki bu sınıflandırmayı ise Enerji Kimlik Belgesi göstermektedir.


Yeni binalardaki enerji kimlik belgesinin en düşük C sınıfında olması gerekmektedir. C sınıfından daha düşük seviyedeki yapılara iskan ruhsatı verilmemektedir. Mevcut binalar ise enerji kimlik belgesi asgari sınıflandırma seviyesine tabii tutulmamaktadır. Mevcut binaların ısı yalıtımı, pencerelerin ısı yalıtımı, aydınlatma verimliliği ve benzeri parametreler göz önünde bulundurularak A sınıfından G sınıfına kadar Enerji Kimlik Belgesi alınabilmektedir.

Kaynak : https://haberport.com/yasam/enerji-kimlik-belgesi-olmayan-binalarda-satis-ve-kiralama-yapilamayacak-h15603.html

 Yorumlar

Yorum yap

NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak 06:08
Güneş 07:29
Öğle 13:09
İkindi 16:10
Akşam 18:39
Yatsı 19:55
Yazarlar
Lig Sonuçları

Belge.com.tr SOSYAL AĞLARDA

  • Belge.com.tr Facebook'ta

  • Belge.com.tr Twitter'da

  • Belge.com.tr Google +1'da