İyi ki Varsın

Nurettin BAY

Genelde bu tür durumlarda "iyi ki doğdun” "iyi ki kuruldun” denir. Ancak Yeni Konya için ben "iyi ki varsın” diyorum. Çünkü her doğan, her kurulan iyi olmayabiliyor. İyi işler yapmıyor olabilir. 69 yıllık tarihe baktığımızda Yeni Konya’nın hep iyi şeyler yaptığını görmekteyiz.

69 yıl bir rakamdan daha fazla bir anlama geliyor Yeni Konya için. Şöyle bir Türkiye’nin Amiral Gemisi gazetelerine bakalım. Hürriyet Gazetesinin kuruluş yılı 1948, Milliyet Gazetesinin ise 1950.  Yeni Konya ikisinin arasındaki yılda kurulmuş 1949’da.

Bilindik gazetelerden devam edelim. Türkiye Gazetesinin kuruluş yılı 1970. Sabah Gazetesi ise 1985 yılında yayın hayatına başlamış.  Bu tarihler şu anlama geliyor. Yeni Konya Gazetesi sadece Konya için değil, tüm Türkiye için büyük anlam ifade ediyor. Kurulup da bu kadar süre yaşayan gazetelerin sayısı çok az.

Peki Konya’da durum ne?  Konya’da bu konuda herkes gazetenin de gazeteciliğin de hakkını, tereddütsüz veriyor. Konya’nın yaşayan en eski gazetesi Yeni Konya. Daha eskisi yok. Daha önceki gazeteler doğmuş, gelişmiş ve ölmüş. Dolayısıyla Yeni Konya, Konya tarihinin hem en eski gazetesi, hem de en çok yaşayan gazetesi.

Yeni Konya bir okul aynı zamanda. Geçmişten bugüne Konya’da yetişmiş gazetecilerin tamamına yakınının yuvası.  Yeni Konya ilin medya duayeni. Aynı şekilde Konya tarihinin eksiksiz günlük arşivi de Yeni Konya. Konya’da;  siyaset adına, sosyal hayat adına, ekonomi adına ve her türlü tarih adına ne yaşandıysa hepsi bu gazetenin sayfalarında yer almış.

Tabii bu 69 yıllık tarihi serüven içerisinde en büyük alkışı hak eden grup ise hiç şüphesiz kısa adı Anmeg olan Anadolu Medya Grup. En dar ve en zor gününde kapanma tehlikesi ile karşı karşıya iken Konya’nın medya çınarının elinden tutup ayağa kaldıran Anmeg, gazeteye itibarını yeniden kazandırdı.  Anmeg’e de bu yakışırdı. Anadolu Medya Grup’a da Yeni Konya Gazetesi yakışırdı. Yeni Konya 2006 yılında geçtiği Anmeg grubunda, tarihinin o görkemli günlerine yeniden dönüş yaptı.

Medya halkın gözü ve halkın kulağı olmak zorundadır. Medya, demokrasilerin de vazgeçilmez temel taşları arasında gösterilir. Yerel Medya ise yerel demokrasilerin gelişmesinde büyük rol oynar. Yerel Medya, sadece demokrasiye katkı yapmakla kalmaz. Kentin her türlü işinde yer alır. Yeni Konya Gazetesi bu açıdan da hem kente hem de ülkeye büyük kazanımlar sağlamıştır. Okuyucusu ile aynı frekansı yakalama başarısı gösteren gazete, her başı sıkışanın adresi haline gelir. Devlet ile sorun yaşayan, yerel idarelerle başı dertte olan, başkaca sorunları bulunan herkes o adrese koşar. Yeni Konya Gazetesine baktığımızda gazetenin,  69 yıl boyunca bu anlamda önemli bir adres olduğunu görmekteyiz. Bu ulvi görevini 69 yıl olduğu gibi, daha nice yıllar da yapacak konumda.

69 yıl. Dile kolay. Bir gazeteyi kurmak, işletmek, ayakta tutmak ve her daim zinde olmasını temin etmek. Gazetenin bugüne kadarki sahip, yönetici ve çalışanları bunu başarmışlar. Hepsini tebrik ediyoruz. Tüm müntesiplerinden ahirete intikal edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı ömürler diliyoruz. Daha nice yıllarda hep hayırlı hizmetler temennisiyle, "iyi ki varsın Yeni Konya”.

Yorumlar

  Yorum yap

  • Yaprağı meyvesinden 10 kat değerli
  • Evlilik kalp hastalığı ve felç riskini azaltabiliyor
  • Yeni türlere ait 540 milyon yıllık fosiller bulundu
  • Dünya Kupası çilek üreticisinin de yüzünü güldürdü
  • Dünya devleri Türkiye için sıraya girdi!
  • E-spor bilet geliri 32 milyon dolar arttı
  • Alabora olan teknedeki 178 kişi kayboldu
  • Türkiye Turizmine Rus dopingi!
  • Yangın geceyi aydınlattı
  • Otomobil takla attı 2 kişi yaralandı
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak 03:31
  Güneş 05:21
  Öğle 12:59
  İkindi 16:50
  Akşam 20:24
  Yatsı 22:04
  Lig Sonuçları

  Belge.com.tr SOSYAL AĞLARDA

  • Belge.com.tr Facebook'ta

  • Belge.com.tr Twitter'da

  • Belge.com.tr Google +1'da