Yöneticilerin Ve Milletin Eğitimi

Alaettin EKİZER

Kim ne derse desin Türkiye Cumhuriyeti, yönetici yetiştirmede ve insanımızı eğitmede başarılı olamamıştır.

AKP iktidarı da –sağlık, bayındırlık, ulaşım v.b. güzel hizmetler, hatta yeni okullar yapmasına okulların fiziki ve teknik imkanlarını iyileştirmesine rağmen- eğitimde başarı sağlayamamıştır.

Burada özellikle mülki ve askeri idarecilerin ve önemli devlet yöneticilerinin yetiştirilmesinde Osmanlılarda Enderun eğitiminin örnek alınmasını tavsiye ve temenni ediyorum.

Milleti gelecek güzel günlere taşıyacak mülki ve askeri devlet yöneticilerinin, merkez ve taşra idarecilerinin yetiştirilmesi, sıkı bir elemeden geçirilmiş, zeki, yetenekli çocukların ve gençlerin devletin anlayış ve idealleri doğrultusunda uzun süren bir eğitimden ve çeşitli denemelerden geçirilmesi ile mümkündür.

Osmanlıyı çağının süper gücü yapan ve uzun yıllar ayakta kalmasını, idari ve siyasi hedeflerinin gerçekleşmesini sağlayan Enderun’un titiz eğitimi ile yetiştirilen yöneticilerdir.

Farklı dil din ve kültürlere mensup kitleleri idare edecek sağlam, yetenekli yönetici kadrolarını yetiştirmek ancak böyle mümkün olur.

Her türlü menfaat guruplarından gelen, ideolojik, ırk ve mezhep temelli militanların desteği ile seçilmiş veya atanmış yöneticilerin ülkemizin çıkarları aleyhine düşmanlarımızla işbirliği yapmaları mümkündür ve yakın tarihimiz bunun sayısız örnekleri ile doludur.

Ayrıca AKP iktidarı örgün eğitimde de, nasıl bir model ve müfredat uygulayacağına karar verememiş, iki ileri bir geri sayısız düzenlemelere gitmiştir.

AKP iktidarı, kitlesel iletişim araçlarının, internetin, sosyal medyanın özellikle gençlerimizin yozlaşmasına, ahlaki çöküntüye uğramasına karşı ciddi tedbirler alamamıştır.

Gençlik son on beş yıldır, AKP iktidarının ifade ettiği tarihimizden süzülmüş ideallerine yaklaşmak yerine, hakim Batı kültürünün yaşantı tarzını benimseyen bir çizgide ilerlemiştir.

Gurur okşayıcı nutuklarla ne yönetici yetiştirilebilir, ne de ideal bir nesil.

Ecdadımızla gurur duymak sadece söylemde kalmamalı, Osmanlı’nın -eğitim başta olmak üzere- her alandaki uygulamaları örnek alınmalı, günümüze uyarlanmalı ve uygulanmalıdır.

Belli çevrelerin bu hususta direnç göstereceği muhakkaktır. Bunlara kulak tıkayarak doğru olan yolda devam edilmelidir.

Aksi halde mevcut iktidar atiye tarihimizden süzülmüş idealleri benimsemeyen, hakim Batı kültürünü örnek alan bir nesil bırakmanın hesabını Allah’a veremez…

Yorumlar

  Yorum yap

  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak 03:51
  Güneş 05:34
  Öğle 13:03
  İkindi 16:53
  Akşam 20:19
  Yatsı 21:54
  Lig Sonuçları

  Belge.com.tr SOSYAL AĞLARDA

  • Belge.com.tr Facebook'ta

  • Belge.com.tr Twitter'da

  • Belge.com.tr Google +1'da