ABD Ve Yetkilileri Yargılansın

Alaettin EKİZER

ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin "PKK’yı terör örgütü olarak kabul ettiği” malumdur.

Ancak ABD, PYD’nin terörle ve PKK ile ilgisi olmadığını, DEAŞ ile mücadelede işbirliği yaptığını savunagelmiş, verdiği silahları toplayacağını (!) söyleyerek "dünya kamuoyunu kandırmaya” çalışmıştır.

Türkiye’nin somut verilere dayalı itirazlarına rağmen ABD’nin, PYD yani PKK’ya desteği, DEAŞ ile mücadele gerekçesi "inandırıcı, meşru ve hukuken geçerli değil”dir.

Ancak Zeytin Dalı Harekatı sırasında ordumuzun eline geçen delillerle "PYD ile PKK’nın aynı terör örgütleri olduğu, ABD’nin iddialarının gerçeği yansıtmadığı, terörü ve terör örgütlerini desteklediği” bir kez daha ve inkarı mümkün olmayacak biçimde kanıtlanmıştır.

terör örgütlerini desteklemesi ve onlara silah vermesi bir "insanlık suçu”dur. ABD’nin uluslararası mahkemelerde yargılanarak mahkum edilmesi mümkündür ve bunun için fazlasıyla delil vardır.

Uluslararası hukuka, BM önderliğinde akdedilen ABD’nin de taraf olduğu uluslararası antlaşma ve sözleşmelere göre, "...insanlığa karşı savaş ya da soykırım suçu işleyen terör örgütlerine silah temini yasaktır.”

" BM sözleşmesinin 2. Maddesine göre "…bir ülkeyi, maddi varlıklarını ve toprak bütünlüğünü terör yöntemleri kullanarak hedef alan terör örgütlerine silah veren veya destekleyen ülke, o ülkeye bizzat saldırmış sayılır.”

ABD’nin Nikaragua’daki kontrgerillalara silah sağlaması konusunda Uluslararası Adalet Divanı 1986 yılında,"ABD’nin BM sözleşmesi 2/4 maddesinde belirtilen ve uluslararası hukukun emredici kuralı (jus cogens) olan kuvvet kullanma yasağını ihlal ettiğini” belirterek ABD aleyhine emsal niteliğinde bir karar vermiştir.

Geçen yıl BM Güvenlik Konseyi 1371(2001) sayılı kararına atıf yaparak oy birliği ile "…devletlerin teröristlere hiç bir surette destek vermemesi, devletlerin teröristlere silah sağlamasının önüne geçilmesi teröristlerin silahlandırılmasına karşı tedbir alınması …” gerektiğini vurgulayan 2370 (2017) sayılı kararı almıştır.

ABD’nin, PYD’yi yani PKK’yı desteklemekteki amacının bölgedeki "meşru devlet sınırlarını değiştirmek”olduğu da açıktır. Uluslararası hukuka göre "meşru devlet sınırlarını değiştirmeye kalkışmak” da suçtur.

Türkiye sadece askeri harekat yapmakla yetinmemeli, "diplomatik atak” başlatmalıdır.

"ABD’nin terör destekçiliğini BM Genel Kurulu’na taşımalıdır.”

"ABD’yi Uluslararası Adalet Divanı’na, Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi’ne ve Lahey Savaş Suçları Mahkemesi’ne” kadar götürmelidir.

PKK teröründen zarar gören vatandaşlarımız, Uluslararası mahkemelerde ABD aleyhine "tazminat davası açabilirler ve/veya ceza davası açmak için” müracaat edebilirler.

Hatta PKK’ya silah veren "ABD yetkilileri hakkında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunabilirler.” Pekala ABD yetkililerini Türkiye’de de yargılayabiliriz. Zira ülkemizde işlenin işlenmesin,"terör suç ve suçlularını suçtan zarar gören her ülke yargılayabilir.”

Bütün bu hukuki ve diplomatik çabalarımız, günümüzün etkili kitle iletişim araçları ile "dünya kamuoyunu etkileyecek ve yönlendirecektir.”

Haydi iş başına…

Yorumlar

  Yorum yap

  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak 06:16
  Güneş 07:43
  Öğle 12:48
  İkindi 15:17
  Akşam 17:39
  Yatsı 19:00
  Lig Sonuçları

  Belge.com.tr SOSYAL AĞLARDA

  • Belge.com.tr Facebook'ta

  • Belge.com.tr Twitter'da

  • Belge.com.tr Google +1'da