Kırdılarsa Seni Hak Etmişsindir! (ironi değil)

Mustafa SÜS

Sınıfta ders anlatırken bir öğrenci sizi kırıyor,

Ciddi bir tepki vermezseniz diğer öğrenciler de sizi kırmaya başlar.

Evde çocuklarınız sizinle dalga geçerek sizi kırıyor, ciddi bir tepki vermezseniz diğer çocuklarınız da sizi kırmaya başlar.

Çalıştığınız kurumda sizi alaya alıyorlar veya ayak işlerini size yaptırıyorlar ve sizi kırıyorlar, yapmaya devam ederseniz önüne gelen herkes sizi kullanarak kırar.

Amiriniz sizi başkalarının yanında eziyor, kırıyor, siz ciddi anlamda karşı gelmezseniz o amir sizi de başkalarını da başkalarının yanında ezmeye, kırmaya devam eder.

Çocuğunuz her boş anınızda sizden para koparmaya çalışıyor ve parayı har vurup harman savurarak sizi kırıyor, ona uyarsanız sizi sömürerek kırmaya devam eder.

Çayı iyi demlediğiniz için sürekli siz demliyorsunuz ve ilk çayı dolduruyor servis ediyorsunuz demlik bozulmasın diye, sonra tam çaydan keyif alacak zamanda biri boş bardağı uzatıp çay doldur diyerek keyfinizi bozup sizi kırıyor, ondan cesaret alan diğerleri de, siz, kalk kendi çayını kendin al, demedikten sonra sizi kullanıp keyfinizi kaçırıp sizi kırmaya devam ediyor.

Kimi küçük sorunları görmezden gelip huzur bozulmasın diye karşınızdaki kişiyi kırmak istemiyorsanız, karşınızdaki kişi nasılsa bi’şey demiyor ben onun küçük sorunlarla kafasının etini yiyeyim ve kendim de küçük sorunlar çıkarmaya ve sorunları gittikçe büyütmeye devam edeyim diyerek sizi kırıyor.

Kırmızı ışıktan birkaç kez geçtiğiniz halde ceza yemiyorsanız o şehirde trafik kurallarına uymak gerekmiyor.

Belediyeler yollardaki çukurları düzeltmeyerek sizi kırıyor da siz tepki vermemeye devam ederseniz o belediye yolları yapmayarak sizi kırmaya devam ediyor.

Tüm bunları niye anlattım?

Yıllar önce okuduğum şu ’’Kırık Cam Teorisi’’ aklıma geldi de ondan...

ABD’li suç psikologu Philip Zimbardo’nun 1969’da yaptığı bir deneyden ilham alınarak geliştirilmişti.

Zimbardo, suç oranının yüksek olduğu, yoksul Bronx ve daha yüksek yaşam standardına sahip Palo Alto bölgelerine birer 1959 model otomobil bıraktı.

Araçların plakası yoktu, kaputları aralıktı. Olup bitenleri gizli kamerayla izledi.

Bronx’taki otomobil üç gün içinde baştan aşağıya yağmalandı. Diğerine ise bir hafta boyunca kimse dokunmadı.

Ardından Zimbardo ile iki öğrencisi, sağlam kalan otomobilin yanına gidip çekiçle kelebek camını kırdılar. Daha ilk darbe indirilmişti ki çevredeki insanlar (yani zengin beyazlar) da olaya dahil oldular.

Birkaç dakika sonra o otomobil de kullanılmaz hale geldi.

Yorumlar

  Yorum yap

  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak 05:28
  Güneş 06:49
  Öğle 13:03
  İkindi 16:27
  Akşam 19:07
  Yatsı 20:22
  Lig Sonuçları

  Belge.com.tr SOSYAL AĞLARDA

  • Belge.com.tr Facebook'ta

  • Belge.com.tr Twitter'da

  • Belge.com.tr Google +1'da