Mehmed Bir Cihan Fatihi

Volkan ERİKÇİ

Demiştik ya tarih bilimi Türkler arasında altın çağını yaşıyor diye bunun son örneği Fatih Sultan Mehmet’in yeni dizisi. Daha önce Mehmet Akif Alakurt’un başrolünü üstlendiği "Fatih” dizisi kısa sürede yayından kaldırılmıştı. Şimdi ise Kenan İmirzalıoğlu başrolde. Bakalım izleyici buna nasıl bir akıbet tayin edecek?

Ufak tefek hatalarıyla birlikte diziyi genel itibariyle güzel olarak değerlendiriyorum. O kadar hata kadı kızında da olur. Mesela Sultan Mehmet ikinci ve gerçek anlamıyla tahta çıktığında 19 yaşında idi, Kenan İmirzalıoğlu ise tahta 44 yaşında çıktı. 19 yaşında bir "jön” bulanamayacağı, bulunsa da Kenan İmirzalıoğlu kadar başarılı olamayacağı için sıkıntı yok. Akşemsettin’in köse olduğu rivayet edilir. Nitekim II. Murat, büyük veli Hacı Bayram Veli’ye Konstantinapolis’i İstanbul yapıp yapamayacağını sorar. Büyük Veli şöyle kısa bir murakabe anından sonra Sultan’a döner, yanında duran talebesi Akşemsettin’i ve beşikte yatan Şehzade Mehmet’i göstererek "Efendim bu ne size ne bize nasip olacak. Belki şu bizim köse ile şu beşikte yatan sabiye nasip olur.” diyecektir. Dizide ise Akşemdettin’i canlandıran Mehmet Atay ise saçı sakalı gür bir aktör. Ancak harika bir sese sahip olan bir seslendirme sanatçısı olarak iyi bir seçim görünüyor. Bir de devlet adamları devletten hep "Osmanlı” diye bahsediyor. Ancak "Osmanlı”da devletin adı "Devlet-i Aliyye”dir.

Bunlar çok ciddi problemler değil. Asıl problem kadınların çok dekolte giyindirilmesi. O dönemde saray hanımları vezir bile olsa kimsenin karşısına dekolte kıyafetle çıkamazdı hatta hiç çıkamazdı. O halde kılık kıyafete dikkat edilmesi ve kültürümüzün, dinimizin, örfümüzün görmezden gelinmemesi lazım. Aksi takdirde izleyici izlenme oranlarında size yerleri süpürtebilir.

Bu tarz ufak tefek tenkitlere rağmen güzel bir dizi. Hele Bizans’ın son kralı Konstantin’i canlandıran Ertan Saban’ın oyunculuğu başyapıt derecesinde. Çok büyük bir hata olarak değerlendirilen "Efendim o dönemde demir kaşık yoktu. Herkes tahta kaşıkla yerdi.” gibi eleştiriler yukarıdakiler gibi ancak tavsiye mahiyetinde kalıyor. Unutmamak lazımdır ki bu bir dizidir, tarih belgeseli değil. Her şey ama her şey tarihin birebir aynısı olacak diye bir kaide yok, olamaz da. Tarihten yola çıkarak hazırlanmış bir kurgu… Hepsi bu kadar.

Lakin milletimizin tarihini dizilerden ve filmlerden öğrendiği şu devirde dizi ve film yapımcılarına çok iş düşüyor. İzlenme oranı uğruna kültürümüzü ve örfümüzü yerle bir etmemeleri gerek. Diziler ve filmler kültürümüze, dinimize, örfümüze uygun çekilmeli. Üç kuruşluk iş yapayım derken beş kuruşluk zarar verilmemeli. Selam ve dua ile…

 

Yorumlar

  Yorum yap

  • Göçerlerin asırlardır süren çileli yolculuğu
  • Nisan karı Tendürek’te ulaşımı aksattı
  • Yılın ilk çeyreğinde gürültüye 3,3 milyon lira ceza
  • Başkentte ’milyonluk’ operasyon
  • Yumurta üreticileri kod uygulamasından memnun
  • Sağlık turizminden 10 milyar dolar döviz girdisi
  • Hayvan ithalatında “kontrol belgesi“ aranacak
  • Marmara Bölgesi’nde sıcaklık artacak
  • Baharda yağan kar sürücülere zor anlar yaşattı
  • Başkentte asker eğlencesi dönüşü kaza: 2 ölü, 2 yaralı
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak 04:32
  Güneş 06:00
  Öğle 12:55
  İkindi 16:37
  Akşam 19:38
  Yatsı 21:00
  Lig Sonuçları

  Belge.com.tr SOSYAL AĞLARDA

  • Belge.com.tr Facebook'ta

  • Belge.com.tr Twitter'da

  • Belge.com.tr Google +1'da