‘Keşke’lerden Kurtulabilmek!

Recep ÖĞÜTÇÜ

Bu gün Mirac kandili. Sevgili peygamberimizin, Mescid-i Haram’dan, Mescid-i Aksa’ya, oradan da arşa yükseldiği kutlu an! Resulullah’ı seven, onun ümmeti olduğunu söyleyen bizler de Miracın o güzellik ve mucizevi özelliğini yaşamak istersek, Kur’anî yoldan ayrılmamak ve Resulün izinden gitmek zorundayız.

"Gitmiyor muyuz?" Diye soranlara; "hayır" diyerek kısa cevap vermek gerekir.

Eğer, onun yolunda gitmiş olsaydık, bu gün İslam âleminde; kan, gözyaşı, katliamlar, kardeş kardeşe saldırılar, işgaller, sömürüler... olmazdı.

Mirac ruhunu edinmemiz, sevgili peygamberimizin, o kutlu gecede yaşadığı ve bize hediye ettiği; namazımıza bakmamız, günah kirlerinden arınmamız, Âdem ve adam olmamız mecburidir.

Bu gün İslam’ı, sadece sözle söyler olduk! Her şeyimizde riya, her hareketimizde gösteriş, her tavrımızda iki yüzlülük ve suratlarımızda maske var!


Kaybettik!

 

Dilarayı zayettik,

Dilrubaya aybettik,

Hiç dilşad olamadık,

İrfanımız kaybettik!

 

Gülistana har olduk,

Nadanlara yar olduk,

Yarana ağyar olduk,

İz’anımız kaybettik!

 

 

Musa’ları bilmedik,

İsa’ları görmedik,

Muhammed’i sevmedik,

İhlasımız kaybettik!

 

Dil kıraat almdı,

Kalp tilavet kılmadı,

Düşünceyi bilmedi,

Tefekkürü kaybettik! 

Evet, bir kaybediş var! hayatımızda hep "keşke"leri kullanıyoruz; "keşke şöyle olmasaydı, keşke böyle olmasaydı..." halbuki her keşke, akla vurulmuş bir prangadır. keşkelerle uğraşmak yerine, keşkelere giden yolları kapatmak en iyisi değil mi?

Hayat; hepimize dersler verir. Her anımız, her saniye ve salisemiz mesaj yüklü. Bunun için zaman çok kıymetli bir süreçtir. Her insanın, yaşayan her aklı başında kulun yaşadığı süre içinde yanlışları, kusurları, hatta günahları olmuştur ve olabilir. Hatası var, günahkar, kusurlu… diyerek insanlardan uzak kalamayız. Her birimiz, bir ailenin bireyiyiz. Her birey, bir ülkede yaşamakta, bir milliyete sahiptir. Yine her bireyin inandığı bir inanç var. İnanmayan da olabilir. İnananı inandığından dolayı baş tacı edip, inanmayanı da inanmaması sebebiyle ötekileştirmeye hakkımız yok.

"Keşke”, bir çeşit pişmanlıktır, yapıp ettiklerimizden, zamanı iyi değerlendirememekten, ömrü boş geçirmekten, bize emanet olan bedenimizi heba etmekten kaynaklanan nedamettir.

Sevgililer sevgilisi peygamber Efendimiz; "beş şey gelmeden önce beş şeyin kıymetini bilin; Fakirlik gelmeden, zenginliğin; yaşlılık gelmeden, gençliğin; ölüm gelmeden, hayatın; meşguliyet gelmeden, boş vaktin; hastalık gelmeden, sağlığın.” Buyurur. Rabbimiz de; "kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın” buyurarak hayata "pişmanlık” penceresinden bakmamamız gerektiğini söyler.

Yorumlar

  Yorum yap

  • Göçerlerin asırlardır süren çileli yolculuğu
  • Nisan karı Tendürek’te ulaşımı aksattı
  • Yılın ilk çeyreğinde gürültüye 3,3 milyon lira ceza
  • Başkentte ’milyonluk’ operasyon
  • Yumurta üreticileri kod uygulamasından memnun
  • Sağlık turizminden 10 milyar dolar döviz girdisi
  • Hayvan ithalatında “kontrol belgesi“ aranacak
  • Marmara Bölgesi’nde sıcaklık artacak
  • Baharda yağan kar sürücülere zor anlar yaşattı
  • Başkentte asker eğlencesi dönüşü kaza: 2 ölü, 2 yaralı
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak 04:32
  Güneş 06:00
  Öğle 12:55
  İkindi 16:37
  Akşam 19:38
  Yatsı 21:00
  Lig Sonuçları

  Belge.com.tr SOSYAL AĞLARDA

  • Belge.com.tr Facebook'ta

  • Belge.com.tr Twitter'da

  • Belge.com.tr Google +1'da