Geri Dönüşüm, Milli Ve Dini Bir Görevdir

Alaettin EKİZER

Bilindiği gibi başta gıda ve temizlik maddeleri olmak üzere ihtiyaçlarımızın tamamı AVM’lerde çeşitli ambalajlar içinde satılmaktadır. Aldığımız bu malları bir de poşetleyerek evlere götürmekteyiz.

Evlerin dışında, yurt, yatılı okul, düğün salonları, hastaneler, resmi kurumlar ve diğerlerinin tükettiklerini de eklersek ortaya muazzam miktarda ambalaj, poşet, karton, plastik kap atıkları çıkmaktadır.

Maalesef bunları çevreye ulu orta atarak yüzyıllar boyunca telafisi mümkün olmayacak biçimde toprağımızı, su kaynaklarımızı, kısaca doğayı kirletmekteyiz.

Üstelik geri dönüştürülmesi halinde her yıl milyarlarca dolar ülke ekonomisine fayda sağlayacak bir kaynağı heba etmekteyiz.

Bu konuda fertlere, yerel yönetimlere ve devlete düşen önemli görevler vardır.

Geri dönüşümle bu atıkları ülke ekonomisine kazandırmanın milli bir görev olduğunu düşünüyorum.

Her yıl geri dönüşümle sağlanan tasarrufla bir Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün yapılabileceği veya savunma sanayiimiz için bir silah fabrikasının kurulabileceği düşünüldüğünde bunun ne kadar önemli bir milli görev olduğu açıkça ortaya çıkmaktadır.

Bu aynı zamanda dini bir görevdir. Bunları uluorta doğaya atarak, bunları toplayanların maaşlarının hepimizin vergilerinden toplanan paralarla ödendiği, bunun kul hakkı oluşturduğu unutulmamalıdır.

Rüzgarla savrulan bir poşetin sürücünün camına yapışması ile oluşan kazada bir ailenin yok olduğu kayıtlara geçmiştir. Bu poşeti atan, öbür dünyada bunun hesabını nasıl verecektir?

Benzeri bir kazaya bizim attığımız bir poşetin neden olmayacağını iddia edebilir miyiz?

Belediyeler maalesef bu hususta yeterince duyarlı değildir. Devasa sitelerin olduğu şehrin yoğun nüfusa sahip bir yeri için geri dönüşüm kutusu konması için ısrarla talepte bulunmama rağmen henüz bir sonuç alamadım.

Belli yerlerde geri dönüşüm toplama merkezleri açan bir belediye, getirdiği geri dönüşüm karşılığında ekmek fişi vermek gibi güzel bir uygulama başlatmış. Bu uygulama ile belediyenin geri dönüşüm toplamak için harcama yapmasına da gerek kalmamış. Tebrik eder, örnek olmasını dilerim.

Bildiğim kadarıyla bu konuda Almanya’da belli bir limitin üstünde geri dönüşüm sağlayanlardan çevre temizlik vergisi alınmıyor. Bunu yapmayanlardan çok caydırıcı miktarlarda çevre temizlik vergisi alınıyor.

Bu ambalajların büyük bir çoğunluğu plastik maddeden, plastik maddeler de petrolden yapılıyor. Türkiye’nin petrole bağımlı bir ülke olduğu ve her yıl Türkiye bütçesinin %30 ila 40’ının petrole harcandığı düşünüldüğünde geri dönüşümün ne kadar büyük ve acil bir ihtiyaç olduğu ortaya çıkmaktadır.

Diğer bir anlatımla geri dönüşüm sağlamak, yeni petrol kuyuları bulmak kadar önemlidir.

O halde fertler, belediyeler ve devlet olarak bu milli ve dini bir seferberlik için hala ne bekliyoruz?...

Yorumlar

  Yorum yap

  • 100 bitkisel ilaç artık doktorlar tarafından yazılıp sadece eczanelerde satılacak
  • ’Türkiye’nin çatısı’ yeniden gelinliğini giydi
  • Türkiye’de ’mikroçip’ ile 10 bin bebek doğdu
  • Yangınlarda hayat kurtaran temel bilgiler
  • Kiraz bahçeleri beyaz “gelinliğini“ giydi
  • ’Aşı reddi ile salgınlar kapıda’
  • Sıcaklıklar mevsim normallerinin üstüne çıkıyor
  • Denize düşen talihsiz adam yaşamını yitirdi
  • Çöp konteynerinde başlayan yangın otomobili kullanılmaz hale getirdi
  • Çorum’da zincirleme trafik kazası: 22 yaralı
  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak 04:30
  Güneş 05:59
  Öğle 12:55
  İkindi 16:37
  Akşam 19:39
  Yatsı 21:01
  Lig Sonuçları

  Belge.com.tr SOSYAL AĞLARDA

  • Belge.com.tr Facebook'ta

  • Belge.com.tr Twitter'da

  • Belge.com.tr Google +1'da