Hayatımın Dönüm Noktası: Yeni Konya Gazetesi

Mustafa SÜS

Yeni Konya Gazetesi benim yazı hayatımda bir dönüm noktasıdır. Çünkü yazı yazmaya ben bu gazetede başladım. Ardından televizyon programı geldi, ardından kitaplar... Gazetemizin bu bakımdan benim hayatımda özel bir yeri vardır. Hâsılı Yeni Konya gazetesi benim yazı hayatımın katalizörüdür.

Kalem, geleceğe atılan bir çapa; mürekkep, ab-ı hayat suyu; gazete ab-ı hayatın her gün tıp tıp damladığı kutsal kâse... Yazılar günübirlik... Bugünün yazısı yarının sofra bezi yahut cam bezi... Ama bir zaman gelip de damlalar biriktiğinde ortaya bendini yıkıp kitap olan bir sel oluveriyor. Edebiyatımızda pek çok kitap bu tarzda ortaya çıkmıştır. İsmet Özel gibi, Mehmet Kaplan gibi yazarlar gazete yahut dergilerde yayınlanan yazılarını birleştirip kitaplaştırmışlar ve Türk kültürüne armağan etmişlerdir. Bu bakımdan gazete önemli bir kültür haznesi, önemli bir kültür hizmetkârıdır."Efendim artık internet var, gazeteye gerek yok!” denilemez. İnternet bir oyun ve eğlenceden ibarettir. Hiçbir zaman gazeteyi eline alıp okumanın keyfini ve hizmetini vermeyecektir. İnternette yazmak ile gazetede yazmak asla bir olmayacaktır. Şimdi bir tahayyül edelim; kahveniz yahut çayınız yanınızda, sessiz, sakin bir ortamdasınız. O ortamda gazete yahut kitabın verdiği huzuru, sükûneti, sekineti Allah aşkına hiç tablet yahut telefon verebilir mi? Huzur matbuatta, huzur mürekkepte. Dijital ortamdaki 1 ve 0’ların arasında ilerlemenin yolu yok.

1831’de çıkan Takvim-i Vakayi’den bu yana gazetenin önemi hiç azalmadı. İşbu bakımdan gazeteyi çok önemserim. Yeni Konya gazetemiz de Konya’mızın önemli bir yere sahip kültür sermayesidir. Ve bu hizmetini 1949’dan beri bıkmadan, usanmadan yerine getirmektedir. 1 Haziran tarihi gazetemizin 69. doğum günü. İyi ki doğdun Yeni Konya, iyi varsın ve ben iyi ki bu ailenin bir parçasıyım. Selam ve dua ile…

Yorumlar

  Yorum yap

  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak 03:45
  Güneş 05:27
  Öğle 12:52
  İkindi 16:43
  Akşam 20:07
  Yatsı 21:41
  Lig Sonuçları

  Belge.com.tr SOSYAL AĞLARDA

  • Belge.com.tr Facebook'ta

  • Belge.com.tr Twitter'da

  • Belge.com.tr Google +1'da