Seçim Bitti Geçim Zamanı

Recep ÖĞÜTÇÜ

Acı-tatlı bir seçim dönemini geçirdik. Kimileri üzüldü, kimileri sevindi. Efendimizin sözü; "kadre inanan kederden emin olur”. Nasip ise gelir Hint’ten-Yemen’den/ Nasip değil ise ne gelir elden. Nasibi olanlar oturdu koltuğuna, nasibi olmayanlar talebini bir başka bahara bıraktı. Bu feraset sahibi millet öyle bir oy kullandı ki, kimine ders verdi, kimine ses verdi. Milletin mesajını alabilen aldı, alamayan sınıfta kaldı. Siyaset icabı zaman zaman üsluplar sertleşti, karşılıklı tartışmalar yaşandı. Meydanlar dolup taştı, pankartlar meydanları süsledi. Önümüzde dört buçuk yıl gibi seçimsiz bir zaman dilimi var. Bundan böyle devlet ve millet olarak ekonomiye yani geçime odaklanacağız, terör kalıntılarını temizleyeceğiz, geri kaldığımız sektörlere ağırlık vereceğiz, savunma sanayiinde yol alacağız, tarımı ayağa kaldıracağız, ihracatı artırıp cari açığı sıfırlayacağız, enflasyonu ve faizleri tek haneli rakamlara düşüreceğiz, yeni petrol ve doğalgaz rezervleri bulacağız, yeni enerji kaynaklarına yöneleceğiz. Özellikle yozlaşan kültürel değerlerimize, bozulmaya yüz tutan aile yapımıza, manevi hayatımıza önem vereceğiz, eğitimi yeni bir perspektifle ele alacağız, ahlakımızı asla ihmal etmeyeceğiz.

Evet, Sayın Erdoğan seçim sürecinde olağanüstü bir performans sergiledi, bir günde sekiz miting yaparak bir rekora imza attı. İki ay boyunca insan üstü bir gayret göstererek AK Parti farkını, yapılan hizmetleri anlatmaya çalıştı. Millet ittifakı altında birleşen diğer partiler, yani muhalefet cephesi Sayın Erdoğan kadar efor sarf etmedikleri halde, gezerek, temas ederek, kapalı salon toplantıları yaparak seçim sürecini geçirdikleri halde, büyük illerin belediyelerini almayı başardılar. Buradan anlıyoruz ki, meydanlar gerçeği söylemiyor, mitingler eskisi kadar etkili olmuyor, seçim kazandırmıyor, sosyal medyanın daha etkili olduğu görülüyor. Bundan böyle "mitingler mi daha etkili, diğer yöntemler mi?” diye tartışılmalı ve gelecek seçimlerde meydan mitinglerini en aza indirmeli ve büyük bir israfın önüne geçmeli.

Ben şahsen iletişim imkanlarının bu kadar çok olduğu şu dönemde meydan mitinglerinden daha ziyade diğer iletişim imkanlarını kullanmak gerekir diyorum. Nitekim demokrasinin beşiği dediğimiz Avrupa’da bile mitingler çok yapılmıyor, yollar, sokaklar kesilmiyor, meydanlara insanlar toplanmıyor, insanlar işinden- gücünden alıkonulmuyor. Bugün insanımız artık daha bilinçli oy kullanıyor, medyanın imkanlarıyla duymak isteyen duyuyor, görmek isteyen görüyor. Takdir eden eder, etmeyen etmez. Çok konuşmak, çok tekrar etmek, çok ekranlara çıkmak bazen ters etki de yapabiliyor. Kırmadan, dökmeden, hakaret etmeden, bıktırmadan, yormadan, dozunda yapılan bir propaganda daha etkili oluyor.

Çok şükür, bir kaosa meydan vermedi milletimiz, hükümetin gücünü zayıflatmadı, büyük şehirleri kazandırarak muhalefetin ağzına bir şeker verdi, hükümete de uyarısını yaptı. Cumhur İttifakı bu millete "gönül belediyeciliği” sözünü verdi. Bu söz yerine gelirse Cumhur İttifakın dört buçuk yıl sonraki seçimde daha güçlü olarak iktidarın sürdürür diye düşünüyorum. Kazanan başkan, meclis üyesi ve muhtarlarımızı tebrik eder, başarılar dilerim.

Yorumlar

  Yorum yap

  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak 06:24
  Güneş 07:51
  Öğle 12:50
  İkindi 15:18
  Akşam 17:39
  Yatsı 19:01
  Lig Sonuçları

  Belge.com.tr SOSYAL AĞLARDA

  • Belge.com.tr Facebook'ta

  • Belge.com.tr Twitter'da

  • Belge.com.tr Google +1'da