Çumra Başkanı Mesaisine Başladı

Recep ÖĞÜTÇÜ

Büyüklerimizden duyduğumuz anlamlı bir söz var; "at sahibine göre kişner” derler. Pısırık, umursamaz, iradesi zayıf, sözü dinlenmez bir yöneticinin emrinde çalışanlar da dağınık, laçka, verimsiz olurlar. Beceriksiz yöneticileri yüzünden nice fabrikalar iflas etmiş, nice belediyeler borç batağına düşmüş ve başkanları ilk seçimde al-aşağı edilmiştir. Bir yönetici başta dirayetli olmalı, işini ve işçisini takip etmeli, çalışanını hem korumalı hem de verimli kullanmalıdır. Bu da yöneticiyle çalışanlar arasındaki saygı, sevgi ve güven ilişkisine bağlıdır. İnsan işini severse, sevilirse, taltif görürse, altına ve üstüne güven duyarsa çalışır, üretir, moralini yüksek tutar.

    Evet, 31 Mart günü yerel idarecilerimizi seçtik. Muhtarlarımız, belediye başkanımız ve meclis üyeleri işlerine başladı. İlk defa seçilen başkanların elbette birkaç ayı belediyeyi ve belediye personelini tanımak ve öğrenmekle geçer. Maaşallah bizim başkanın böyle bir eksiği ve alışma dönemi yok. Daha ikinci haftada araziye çıktığını, icraata başladığını görüyoruz. Personelin çoğunu tanıyor, Çumra’nın sorunlarını biliyor. Seçim sürecinde, mahalle ve ev toplantılarında epeyce notlar aldı, yapacaklarını ve yapılması gerekenleri kafasında sıraladı.

  Çumra Belediye Başkanı Sayın Halit Oflaz başkanlığa paraşüte inmedi. Uzun bir belediye geçmişi var, birikmiş tecrübesi var. Birlikte çalıştığı başarılı belediye başkanlarından öğrendikleri var. Bütün bu birikimlerinden dolayı Başkan alışma ve tanıma sürecini beklememiş, daha birinci hafta personele talimatlarını vermiş, prensiplerini anlatmış, denetime çıkmıştır. "Halkı üzmeyin, sevgi ve saygıyla karşılayın,  bugün git yarın gel demeyin, işleri savsaklamayın” demiştir. Aldığımız duyumlar bu yöndedir.

   Evet, çiçeği burnunda Başkanımızdan ümitliyiz. Daha ilk haftada bunun işaretlerini vermiştir. Kimsenin memnun olmadığı imar planlarını yenide gözden geçireceğini umuyoruz. Bakkalbaşı gibi plansız ve dar sokaklı mahallelerde dönüşüme gitmesini ve belediye bünyesinde kuracağı yapı kooperatifleri  ile ekonomik meskenler yapmasını bekliyoruz. Çumra’nın verimli arazilerinin korunmasını ve mevcut yerleşim alanının merkez bölgelerine yoğunluk verilmesini istiyoruz. Kooperatiflerin önü açılırsa hem ev alacaklar kazanacak, hem kiracılar daha ucuz ev bulacak, hem de yüzlerce sektör canlanacak, Çumra’da ticaret ve istihdam artacak. Bu da Çumra’yı cazibe merkezi yapacak.

    Çumra alt yapısı zor bir ilçedir. Zemin düz ve çamurdur, yapılan, asfaltlanan veya taş döşenen yollar bir-iki yıl içinde bozulmakta, üzerinden bir kış geçince çukurlar oluşmaktadır. Dolayısıyla belediye hizmeti açısından masraflı bir ilçedir Çumra. Kilitli taşlı yolları çabuk deforme olmuştur. Çabuk bozulmaması için yollar balık sırtı kaliteli asfalt olmalı, yollarda su birikmemelidir. Geçmişte yollar altyapı malzemesiyle bilinçsizce yükseltilmiş, ev ve avlu kapıları çok düşük kalmıştır. Kaldırımlar yüksek olmamalı, bozulan yollar daha da yükseltilmemelidir.

    Hülasa Çumra yarına daha ümitle bakmaktadır. Doğalgazın gelmesiyle yaşanacak bir şehir haline gelen Çumra, sosyal ve kültürel aktivitelerle daha da zenginleşmeli, huzur kenti olmalı, organize sanayi bölgesi bir an önce doldurulup yeni iş ve aş sahaları açılmalı. Burada Başkana çok görev düşmektedir.

    Çiçeği burnunda Çumra Belediye Başkanımız Sayın Halit Oflaz’a hayırlı olsun diyor, başarılı ve özverili bir görev süresi temenni ediyorum. Bizim insanımız vefalıdır, bir fincan kahvenin kırk yıl hatırını güder, sevdiğini kolay kolay bırakmaz. Sevenlerin çok olsun, kolay gelsin başkanım. Unutma, meyveli ağaç taşlanır. Tüccar sevdiği deriyi yerden yere vurur.    

Yorumlar

  Yorum yap

  NAMAZ VAKİTLERİ
  İmsak 06:24
  Güneş 07:51
  Öğle 12:50
  İkindi 15:18
  Akşam 17:39
  Yatsı 19:01
  Lig Sonuçları

  Belge.com.tr SOSYAL AĞLARDA

  • Belge.com.tr Facebook'ta

  • Belge.com.tr Twitter'da

  • Belge.com.tr Google +1'da