SON DAKİKA

Kilit dalaşı

Rusya ile Türkiye arasında radar ve füze sistemleriyle kilitlenme yani uçaklara 'kilit atma' olayları hız kazandı. Uzmanlar "Rusya S-400 füzeleriyle Türk uçaklarını daha sık taciz edebilir. Ancak Türk pilotlara verilen 'Vur' emri hâlâ geçerli" diyor
27 Kasım 2015, Cuma - 10:11
Türkiye hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus uçağının ardından "Bundan sonra ne olacak?" sorusuna cevap aranırken, Suriye sınırında uçan Türk ve Rus uçakları arasında "kilit atma" savaşları başladı. Rusya'nın, Lazkiye'ye kurduğu S-400 hava savunma sistemiyle birlikte bu tacizini daha da artırması bekleniyor. Askeri kaynaklar ise Türkiye hava sahasının ihlaline devam edilmesi ve uyarıların dikkate alınmaması durumunda pilotlara verilen "vur" emrinin geçerli olduğuna dikkat çekiyor. 

BUNDAN SONRA NE OLUR? 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Gerilimi tırmandırma niyetinde değiliz" şeklindeki açıklamaları havayı yumuşatırken, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un da "Türkiye ile savaşa girecek değiliz" ifadeleri sıcak çatışma riskinin uzak olduğunu ortaya koymuş oldu. Türkiye'nin Rusya'yı hem diplomatik yollardan hem de Ankara'daki askeri ataşeleri üzerinden kapsamlı bilgilendirmesi ve uçağın vurulduğu sırada milliyetinin bilinmediğini anlatması da Rusya'ya karşı düşmanca bir tutum içinde olunmadığını gösterdi. "Bundan sonra ne olacak?" sorusunun cevabı ise halen önemini koruyor. Askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre düşürülen uçakla birlikte, sınır hattında radar kilidi savaşları da başladı. Rus uçakları bölgede devriye uçuşu yapan Türk savaş uçaklarına radar kilidi attığı öğrenildi. 


PİLOTLARIMIZIN ELİ TİTREMİYOR 
Rusya'nın Suriye'de kurduğu S-400 hava savunma sisteminin ardından havadaki kilit savaşlarının daha da artırmasının beklendiği kaydedildi. Askeri kaynaklar ise "radar kilidi" hakkında şu bilgileri verdi: "Radar ve füze sistemlerinin kilitlenmesiyle ilgili açıklamalarımız, teknik bir bilgilendirmeden ibaret. Havacılıkta buna 'kilit atma' deniliyor. Yani hava sahanıza yaklaşan cisimle ilgili radarlarınız 'Seni tanıyorum ve farkındayım' şeklinde mesaj vermiş oluyor. Aynı durum bizim açımızdan da geçerli. Biz de gerek radar sistemimizle, gerek savaş uçaklarımızla Türk hava sahasına yaklaşan hava taşıtlarına aynı şekilde 'Radarımıza girdin' mesajı gönderiyoruz. Bu, günlük olağan trafik... Pilotlarımızın eli titremiyor. Hava sahamızın derinliğine doğru ısrarlı ihlal ve uyarıların dikkate alınmaması durumunda 'Vur' emrimiz geçerli." 

 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:33
Güneş
05:22
Öğle
12:57
İkindi
16:50
Akşam
20:23
Yatsı
22:03
Diğer Haberler