SON DAKİKA

Karpuz tarlasını havan silahıyla koruyor

Iğdır'da karpuz üreten bir çiftçi, tarlasını domuz ve karga gibi hayvanlardan havan silahı kullanarak koruyor. Karpuz tarlasının kenarına kurulan ve yalnızca ses çıkaran havan silahı, otomatik olarak her dakika patlayarak çevredeki hayvanları uzaklaştırıyor.
04 Temmuz 2014, Cuma - 11:45
Merkeze bağlı Oba köyünde çiftçilikle uğraşan Alican Ackan, tarlasında ürünlerine zarar veren hayvanlardan kurtulmanın yolunu farklı bir yöntem uygulamada buldu.
 
Satın aldığı havan silahını piknik tüpüne bağlayan Ackan, kurduğu bu sistemde otomatik olarak her dakika havan silahını patlatıyor.
 
Ackan, yalnızca ses çıkaran ve çevreye zarar vermeyen havan silahı sayesinde ürünlerini korumayı başarıyor.
 
Tarlasını ancak bu yöntemle koruyabildiğini belirten Ackan, kurduğu düzeneğin hayvanlara ve çevreye zarar vermediğini söyledi.
 
Piknik tüpünde sıkışan gazın havan silahı sayesinde patladığını anlatan Ackan, "Bu havan silahını, kullanarak ürünlerimize zarar gelmesini önledim. Sadece ses çıkarıyor. Otomatiğe aldığınız zaman gece saatlerinde sürekli patlayarak çevredeki hayvanları uzaklaştırıyor. Gerçekten çok verimli oldu. Ürünlerimin tamamını havan silahıyla korumayı başardım" ifadelerini kullandı.
 
Ackan, havan silahı sayesinde kimsenin zarar görmediğine dikkati çekerek, "Bazı çiftçiler tüfekle nöbet tutuyor. Bence bu yanlış, hayvana da zarar vermemek lazım. Havan silahı bu açıdan da gayet güzel bir yöntem. Hayvanlara ve ürünlere bir zararı yok. Sadece ses çıkarıyor ve hayvanların korkmasını sağlıyor. Piknik tüpü sayesinde gaz sıkışması oluyor ve silah patlıyor. Çok büyük faydasını gördüm ve tüm çiftçilere de tavsiye ederim" şeklinde konuştu.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:33
Güneş
05:21
Öğle
12:57
İkindi
16:50
Akşam
20:23
Yatsı
22:03
Diğer Haberler