SON DAKİKA

Ilgın Ulu Camii ibadete açıldı

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlanan Ilgın Ulu Camii yeniden ibadete açıldı.
Güncelleme: 16 Ekim 2020, Cuma - 16:32
Konya’nın Ilgın ilçesinde bulunan ve halk arasında Çukur Cami olarak bilinen Ulu Cami, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan restorasyonun ardından yeniden ibadete açıldı.

Karamanoğulları döneminde Turgutoğullarından Pir Hüseyin Bey tarafından 1422 yılında inşa ettirilen Ulu Cami, Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu’nun cuma namazını kıldırmasıyla birlikte ibadete açıldı.

Cuma namazı çıkışı gazetecilere açıklamada bulunan Ilgın Belediye Başkanı Yalçın Ertaş, "Ecdat yadigârı olan bu güzel eserin tekrar ibadete açılmasında katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Göreve geldiğimizde yaptığımız ilk çalışmalardan biri Ulu Cami Restorasyonunu ile ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ile görüşmeler yaparak restorasyon çalışmalarını yakından takip etmek oldu. Turgutoğullarından Turgut Oğlu Pir Hüseyin Bey tarafından 1422 yılında yaptırılmış olan Ulu Camii Selçuklu tarzında inşa edilmiş olup restorasyon çalışmalarının bitmesiyle birlikte aslına uygun hale getirilmiştir. Şuan bulunduğumuz alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TOKİ işbirliği ile yapılacak olan Osmanlı Kent Meydanı Projemizin de hayata geçmesiyle birlikte Ulu Camimizin çevresi açılacak olup Selçuklu ve Osmanlı eserleri arasında bir köprü kurmuş olacağız. İnşallah o gün Cuma namazımızı meydanda daha kalabalık bir cemaatle eda edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
05:38
Güneş
06:58
Öğle
12:40
İkindi
15:42
Akşam
18:11
Yatsı
19:26
Diğer Haberler