SON DAKİKA

Merkez Bankası’ndan fiyat istikrarına yönelik önemli adım

Gıda fiyatlarında erken uyarı sistemine ilişkin ilk adım atıldı. Merkez Bankası İdare Merkezi bünyesinde Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü kuruluyor. Müdürlük, gıda fiyatlarıyla ilgili erken uyarı fonksiyonu görecek.
03 Şubat 2021, Çarşamba - 17:36
Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta Gıda Komitesi toplantısında gündeme gelen ’Erken Uyarı Sistemi’ hakkında harekete geçti. İdare Merkezi bünyesinde Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları Analiz Müdürlüğü kurulmasına karar verdi.

Gıda fiyatları incelenecek

Müdürlük fiyat istikrarı açısından kritik önem taşıyan gıda ve tarım ürünleri fiyatlarına dair verileri detaylı ve zamanlı olarak inceleyecek. Erken uyarı fonksiyonu görecek. Araştırma ve inceleme sonuçları para politikası sürecine katkı sağlayacak şekilde raporlayacak. Müdürlük ayrıca Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme Komitesinin sekretarya görevini yerine getirecek.

Finansal istikrar

Merkez Bankası İdare Merkezi bünyesinde Katılım Bankacılığı Müdürlüğü ve Mali Kontrol Müdürlüğü kurulmasına da karar verildi. Katılım Bankacılığı Müdürlüğü ile sektörün gelişimine ve finansal istikrara katkıda bulunulacak.

Mali Kontrol Müdürlüğü ile de iç mali kontrol sistemi güçlendirilecek, finansal raporlamaların güvenilirliği arttırılacak.

İlgili Müdürlükler 8 Şubat 2021 tarihinden geçerli olmak üzere faaliyetlerine başlayacak.
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
05:59
Güneş
07:19
Öğle
13:08
İkindi
16:16
Akşam
18:47
Yatsı
20:02
Diğer Haberler