SON DAKİKA

Blok Zinciri Teknolojisi Yolsuzlukla Mücadeleye Yardımcı Olabilir mi?

Yolsuzluk köklü bir konudur ve blok zincirinin yaratılmasıyla dünya, bu sorunla mücadele etmek için bir şans daha elde etti. Nasıl yapılabileceğini görelim
Güncelleme: 22 Temmuz 2021, Perşembe - 17:31
Blok Zinciri Teknolojisi, Yolsuzlukla Mücadeleye Yardımcı Olabilir mi?
Yolsuzluk, iş yapmayı zorlaştıran ve halkın devlete olan güvenini azaltan önemli bir sorundur. Vatandaşlar arasında desteklediği hükümete karşı hoşnutsuzluk nedeniyle, siyasette istikrarsızlaştırıcı bir faktördür. Gelişmekte olan dünyada ve Doğu Avrupa’nın bazı bölgelerinde önemli bir sorundur. Uluslar genellikle, yüksek düzeyde yolsuzluk nedeniyle hükümetleri protesto eder. Devletler şimdi yolsuzlukla mücadele etmek ve kamu kurumlarına olan güveni artırmak için blok zinciri kullanıyor. Ancak, bu önlemlerin mahremiyet üzerinde ne gibi etkileri olacağı ve ne kadar etkili olacağı henüz görülmedi. 
Blok zinciri, Yolsuzluğu Azaltmaya Nasıl Yardımcı Olabilir?
Blok zinciri, varlıkların, para transferlerinin ve diğer finansal faaliyetlerin kaydedilmesine izin veren bir teknolojidir. Bu faaliyetle ilgili tüm veriler saklanır ve blok zincirinin farklı bloklarında erişilebilir. Mekanizma merkezi, bir veritabanı kullanmaz. Blok zinciri, dağıtılmış bir defterde bulunur. Üzerindeki bilgiler değiştirilemez veya silinemez. Kolluk kuvvetlerinin finansal faaliyetleri izlemesini ve soruşturma yürütmesini kolaylaştırır. 
 
Blok zinciri uygulamasının bir başka etkisi, bürokrasiyi ve aracılardan geçme ihtiyacını azaltmasıdır. Vatandaşların geçmesi gereken birçok bürokratik süreç bürokrasi ile doludur. Bu, hükümet bürokrasisini içeren gerekli herhangi bir görevi tamamlamanın gerektiğinden daha uzun sürmesine neden olur. Bürokrasi azalır, çünkü tüm eylemler eşler arasıdır ve anında blok zincirine kaydedilir. Sonuç olarak, doldurulması gereken çok az evrak işi vardır veya hiç yoktur ve karşılanması gereken bürokratik gereksinimler daha azdır. 
Yolsuzluğu Ortadan Kaldırmak için Blok Zinciri Uygulama Sorunları
Yolsuzluğun kökünü kazımak için blok zinciri kullanmanın birçok faydası vardır. Ancak, bu teknolojinin uygulanması, mahremiyet ve hukukun üstünlüğü için çeşitli tehditler oluşturmaktadır. Blok zinciri, üzerinde kimsenin tam kontrole sahip olmadığı merkezi olmayan bir veritabanıdır. Bununla birlikte, hükümet tarafından sağlanan bir blok zincirinin merkezi, devlet kontrolü altında olması gerekir. Aksi takdirde, yolsuzluğun kökünü kazımak için bir araç olarak yararsız olacaktır. Bu, polis teşkilatlarına işlemler üzerinde benzeri görülmemiş bir kontrol sağlayacaktır. 
 
Bu aynı zamanda, hükümetin bu bilgilerle neler yapabileceğine dair birkaç soruyu da gündeme getiriyor. Bu özellikle, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir sorundur. New Orleans Beşinci Temyiz Mahkemesi, hükümetin blok zinciri hakkındaki bilgileri ele geçirmek için bir emre ihtiyacı olmadığına karar verdi. Bunun nedeni, verilerin Dördüncü Değişiklik kapsamında korunmadığı kararıdır. Yakın tarihli bir davada, sanık Richard Gratkowski, kendisine karşı kullanılan blok zincirindeki kanıtların, bir emir olmadan ele geçirildiği için kabul edilemez olduğunu iddia etti. Mahkeme onun aleyhine karar verdi ve davanın kararını onadı. Beşinci Temyiz Mahkemesi, blok zincirinin halka açık olduğunu ve bu nedenle Dördüncü Değişiklik tarafından korunmadığını belirtti. Bu karar geçerli ise, blok zincirinin garantisiz aramaları için bir emsal teşkil edecektir. 
 
Gizlilik ve blok zinciri ile ilgili endişeler geçerlidir. Özellikle, kripto alışverişini sık yapanlar için geçerlidir. İşlem yaparken mahremiyetini korumak isteyenler, KYC - Godex.io içermeyen bir kripto para dönüştürücü seçmelidir. Godex, kullanıcıların hesap oluşturmasını gerektirmez ve müşterilerinin kayıtlarını tutmaz. 
Devletin, Blok Zinciri Kullanımına İlişkin Gerçek Dünya Örnekleri
Son beş yılda, birkaç ülke blok zinciri teknolojisini uyguladı. Bunu, yolsuzluğu azaltmak ve bürokratik süreçleri daha verimli hale getirmek için yapıyorlar. 
 
Kamu sözleşmeleri uzun zamandır, bir yolsuzluk ve rüşvet kaynağı olmuştur. Özel sektör lobicileri, politikacılara para ödüyor ve karşılığında kazançlı sözleşmeler alıyor. Meksika, kamu sözleşmeleri için teklifleri ne kadar iyi takip edebileceğini görmek için 2018’de blok zinciri teknolojisini uyguladı. O zamanlar ülkenin ulusal dijital strateji koordinatörü olan Yolanda Martinez’e göre, "Kamu sözleşmelerine uygulanan blok zinciri ile, devlete hizmet sunan bir şirketin güvenilir olup olmadığını bilebileceğiz."
 
2017’de Delaware’de Vali John Carney, Delaware’in Genel Şirketler Yasasında bir değişiklik yasasını imzaladı. Eyaletteki işletmelerin kayıtlarını blok zincirinde tutmasına izin verdi. Bu fatura, hisse senedi alıp satarken aracıyı ortadan kaldırarak daha hızlı ödeme sürelerine olanak tanır. 
Blok Zinciri ve Yolsuzluk Hakkında Kapanış Düşünceleri
Yolsuzluğun kökünü kazımak ve bürokrasiyi azaltmak için yenilikçi yaklaşımlar kullanılmalıdır. Blok zinciri, şeffaflığı sağlamak için buna uygun bir yöntemdir. Bununla birlikte blok zinciri, yolsuzluğa karşı bir araç olarak kullanma girişiminde, sivil özgürlükler ve hukukun üstünlüğü ön planda olmalıdır. Polis teşkilatları, blok zincirinin izlenmesi üzerinde kontrolsüz güce sahip olmamalıdır. Kullanıcılar izinsiz aramalara ve el koymalara maruz bırakılmamalıdır.  
 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
05:06
Güneş
06:27
Öğle
12:49
İkindi
16:18
Akşam
19:01
Yatsı
20:18
Diğer Haberler