SON DAKİKA

Konya’da kış lastiği denetimi yapıldı

Zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık itibarıyla başlaması nedeniyle Konya’da denetim yapıldı.
Güncelleme: 02 Aralık 2021, Perşembe - 17:25
Konya Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri, yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluğunun başlamasıyla şehrin giriş ve çıkışlarındaki kontrol merkezlerinde denetim yaptı.

Konya - Ankara Karayolu’nun 40. kilometresinde ekipler otomobil, minibüs, kamyonet gibi araçların lastiklerinin 1,6 milimetre, otobüs, kamyon ve çekicilerin lastiklerinin ise 4 milimetre kuralına uyup uymadıklarını kontrol etti.

Otobüs lastiklerinin kış lastiği olup olmadığı ve diş derinliklerin 4 milimetre şartına uyup uymadığı "kumpas" adlı aletle ölçülerek incelendi. Uygulamada, sürücülerin araçlarına kış lastiği taktığı görüldü.

Ayrıca şoför ve otobüsün belgeleri, takometre, çekme halatı, zincir seti, ilk yardım çantası ve trafik ikaz işareti gibi ekipmanlar da denetlendi.

Ekipler, kış lastiği takmayan veya lastiğinin ömrü kısa olan sürücülere kanun maddesi gereğince ceza uyguladı.

Denetlemelerin kazaları ve olası can kayıplarını önleyeceğini dile getiren araç sürücüleri, uygulamadan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Sürücülere içinde "Emniyet kemerini mutlaka takınız.", "Hız yapmayın, yüksek hızın görüş mesafesini daralttığını unutmayın.", "Araçlarınızın kış bakımını yaptırın.", "Aracınızda mutlaka patinaj zinciri, çeki halatı, takoz, fener, ilk yardım çantası ve ara kablo bulundurun.", "Islak, buzlu ve karlı yolda, takip mesafesini arttırın.", "Karlı ve buzlu yolda ani ve sert fren yapmayın, aniden hızlanmayın.",

"Karlı havalarda yakıt deponuzu dolu tutun, aracınızda yiyecek, su ve battaniye bulundurun.", "Farlarınızın çalıştığından emin olun.", "Kötü hava ve yol koşullarında toplu taşıma araçlarını tercih edin.", "Yolculuk öncesinde plan yapın ve hedefinize varmak için yeterli zaman bırakın." maddelerini içeren "Kış Yolculuklarında Hayat Kurtaran 10 Kural" yazılı broşürde dağıtıldı. (Konhaber/ Kemal Sayın - Mustafa Yılmaz)

Konya Namaz Vakitleri
İmsak
06:30
Güneş
07:54
Öğle
13:07
İkindi
15:47
Akşam
18:10
Yatsı
19:29
Diğer Haberler