SON DAKİKA

2022’de Kanada Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

04 Haziran 2022, C.tesi - 19:00
 
 
Kanada gelişmişlik düzeyi, birçok sektörde sunduğu geniş iş imkanları ve çeşitli göçmenlik uygulamaları nedeniyle pek çok göçmen işçiye sahip olan bir ülkedir. Tarım, madencilik, inşaat, turizm ve sanayi gibi birçok sektörde iş fırsatı sağlanan Kanada’da resmi olarak çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının çalışma vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Kanada çalışma vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin talep edilen şartları sağlaması ve gerekli belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamaları zorunludur. 
Türkiye’den yapılan Kanada vize başvuruları için yetkili acente Vizem.net’in uzman danışmanlarına Kanada çalışma vizesi hakkında en çok merak edilen konuları sorduk.

Kanada Çalışma Vizesi Nedir?

Kanada çalışma vizesi, Kanada çalışma izni olarak da bilinen ve yabancı ülke vatandaşı hamiline belirli bir süreliğine Kanada’da çalışma hakkı sunan bir vize türüdür. Kanada çalışma vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin öncelikle Kanada’da faaliyet gösteren bir işverenden iş teklifi almış olmaları ya da iş sözleşmesi imzalamış olmaları gerekmektedir. 

Kanada Çalışma Vizesi Türleri Nelerdir?

Kanada çalışma vizesi 2 türdür ve bu vize türleri aşağıda listelenmiştir. 
 • Kanada işverene özel çalışma izni: Kanada işverene özel çalışma izni; akademisyenler, girişimciler, film sektörü çalışanları ya da sanatçılar gibi kimi belli mesleklere sahip kişilerin başvuruda bulunabileceği çalışma izni türüdür. 
 • Kanada açık çalışma izni: Kanada açık çalışma izni, Kanada’da faaliyet gösteren belirli bir işveren ile imzalanmış bir iş sözleşmesi ya da iş teklifi gerektirmeyen çalışma izni türüdür. 

Kanada İş Vizesi Şartları Nasıldır?

Kanada iş vizesi şartları aşağıda listelenmektedir. 
 • Kanada iş vizesi başvuru sahibinin, yetkili vize memurunu Kanada çalışma vizesinin süresi dolunca Kanada’yı terk edeceğine ikna etmesi gerekmektedir. 
 • Kanada iş vizesi başvuru sahibinin, Kanada çalışma vizesi ile ülkede kalınacak süre boyunca kendinin ve aile bireylerinin masraflarını karşılamaya yetecek finansal durumu olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. 
 • Kanada iş vizesi başvuru sahibinin, Kanada çalışma vizesi ile ülkede kalınacak süre boyunca ülke kanunlarına uyacağını kabul etmesi ve herhangi bir sabıka kaydı olmaması gerekmektedir. 
 • Kanada iş vizesi başvuru sahibinin, Kanada’nın toplumsal düzenine tehlike teşkil etmemesi gerekmektedir. 
 • Kanada iş vizesi başvuru sahibinin, talep edildiği durumlarda sağlık raporu ile sağlık durumunun elverişli olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. 
 • Kanada iş vizesi başvuru sahibinin, Kanada’da yer alan işvereninin çalışma vizesi ile Kanada’ya gelen kişileri istihdam etmeye uygun olmayan meslekler grubunda yer almaması gerekmektedir. 
 • Kanada iş vizesi başvuru sahibinin, Kanada’da yer alan işvereninin düzenli olarak strriptiz, erotik dans, eskort servisi ya da erotik masaj gibi hizmetler sunmuyor olması gerekmektedir. 
 • Kanada iş vizesi başvuru sahibinin, yetkili vize memuruna ülkeye giriş yapabilmek için gerekli olan tüm evrakları eksiksiz bir biçimde ibraz etmesi gerekmektedir. 

Kanada Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kanada çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. 
 • İş teklifi veya sözleşmesi: Kanada çalışma vizesi başvuru sahibinin Kanada’da faaliyet gösteren işverenden alınmış, şirketin antetli kağıdına yazılmış iş sözleşmesi ya da iş teklifi belgesi vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır. Sunulacak belge içerisinde; işverenin iletişim bilgileri, kişinin hangi pozisyonda çalışacağı, iş tanımı, maaş bilgisi, çalışma şartları, çalışma yeri ve öngörülen çalışma süresi bilgilerinin yer alması gerekmektedir. 
 • Referans mektubu: Kanada çalışma vizesi başvuru sahibinin güncel olarak çalışmakta olduğu ya da en son çalıştığı işvereninden alınmış ve şirketin antetli kağıdına yazılmış referans mektubu vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. Kanada çalışma vizesi başvurusunda sunulacak referans mektubu belgesi içerisinde; işverenin iletişim bilgileri, işverene ait web sitesi adresi, kişinin çalıştığı pozisyona dair bilgiler, iş tanımı, maaş bilgisi, çalışma şartları bilgisi, kişinin işe başladığı ve işten ayrıldığı tarihler gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir. Vize başvuru sahibinin referans mektubu temin edemediği durumlarda bunun nedeninin açıklanması ve yerine farklı belgelerin sunulması gerekmektedir. Kanada çalışma vizesi başvurusu içerisinde referans mektubu yerine; geçmişteki işe ait iş sözleşmesi ya da iş teklifi belgesi, maaş bordroları, yapılan işlerden örnekler, kişiye ait kartvizit, kişinin çalışma arkadaşlarından ya da müşterilerinden alınmış ve kişinin söz konusu iş ile ilişkisini kanıtlayan yazı gibi belgeler sunulabilmektedir. 
 • Eğitim durumu belgeleri: Kanada çalışma vizesi başvuru sahibinin lisans sonrası almış olduğu bir eğitim varsa, bunun diploma ya da not dökümü gibi belgeler ile kanıtlanması gerekmektedir. Kanada çalışma vizesi başvuru sahibinin katılmış olduğu bir çıraklık programı ya da mezun olduğu bir meslek okulu varsa, bu eğitimlere dair diploma belgelerinin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. 
 • İş durumu belgeleri: Kanada çalışma vizesi başvuru sahibinin serbest meslek sahibi olduğu durumlarda; ticaret odası kayıt belgesi, gelir beyanı belgesi, sicil gazetesi örneği, vergi levhası ve iş faaliyetlerine ilişkin sözleşmeler gibi belgelerin vize başvurusunda sunulması gerekmektedir.
 • Dil yeterlilik belgeleri: Kanada çalışma vizesine başvuruda bulunan kişinin Kanada’da çalışacağı iş için bir gereklilik olduğu durumlarda; kişiye ait son 2 yıl içerisinde alınmış İngilizce ya da Fransızca dilleri için IELTS, TOEFL, DELF ya da TEF gibi uluslararası kabul görmüş sınavlardan alınmış dil yeterliliği sonuçlarının vize başvurusunda sunulması gerekmektedir. 
 • LMIA belgesi: Kanada çalışma vizesine başvuruda bulunan kişinin varsa, Employment and Social Development Canada (ESDC) tarafından verilmiş olan ve Kanada’da yer alan işverenden temin edilebilecek olan Labour Market Impact Assessment (LMIA) belgesinin kopyasını ibraz etmeleri gerekmektedir. 
 • Finansal yeterlilik belgeleri: Kanada çalışma vizesine başvuruda bulunan kişinin Kanada’da kalacağı süre için yeterli maddi durumu olduğunu gösteren; son 6 aya dair banka hesap dökümü ya da banka hesap cüzdanı belgeleri ve gayrimenkul mal varlığı ya da yatırım gibi gelirleri gösteren belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Sabıka kaydı belgeleri: Kanada çalışma vizesine başvuruda bulunan kişinin sabıka kaydı olmadığını gösterir nitelikte belgelerin başvuruda ibraz edilmesi gerekmektedir. 
 • Pasaport: Kanada çalışma vizesine başvuruda bulunan kişiye ait, güncel tarihli ve vizenin uygulanması için yeterli sayıda sayfası boş olan bir pasaportun vize başvurusunda ibraz edilmesi gerekmektedir. 
 • Kanada çalışma vizesi başvuru formu: Kanada çalışma vizesi başvuru formu, vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından online ortam üzerinden eksiksiz bir biçimde Fransızca ya da İngilizce dillerinde doldurulmalı ve vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir. Kanada çalışma vizesi başvuru formu doldurulurken yazım hatası yapmamaya ve tüm bilgilerin doğru verilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. 

Kanada Çalışma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kanada çalışma vizesi başvurusu, Canada.ca resmi internet sitesi üzerinden vize başvuru sahibi adına kullanıcı hesabı açılarak online olarak yapılmaktadır. Kanada çalışma vizesi başvurusu için online ortam üzerinden kullanıcı hesabına giriş yapan başvuru sahiplerinin başvurunun Kanada’dan mı, yoksa Kanada dışından mı yapıldığını seçmeleri istenmektedir.
Kanada çalışma vizesi başvurusunun nereden yapıldığını seçen başvuru sahiplerinin sistemdeki diğer adımları takip etmeleri gerekmektedir. Kanada çalışma vizesi başvurusu içerisinde yer alan; Kanada çalışma vizesi başvuru formu, gerekli belgeler kontrol formu, aile bilgileri formu ve Kanada umumi hukuk kuralları beyannamesi formu gibi formların eksiksiz bir biçimde doldurulması gerekmektedir. Kanada çalışma vizesi için gerekli formları eksiksiz olarak dolduran başvuru sahiplerinin, talep edilen başvuru evraklarını da bilgisayar üzerinden taratıp sisteme yüklemeleri gerekmektedir. 
Gerekli belgelerin sisteme yüklenmesinin ardından vize ücret ödemesini online olarak yapan başvuru sahiplerinin Kanada çalışma vizesi başvuru işlemleri tamamlanmaktadır. Kanada çalışma izni başvurusu işlemlerini online olarak tamamlayan başvuru sahiplerine Kanada Göçmenlik Bürosu’ndan bildirim gönderilmektedir.
Kanada Göçmenlik Bürosu’ndan vize işlemlerinin tamamlandığına dair bildirimi alan başvuru sahiplerinin, biyometri işlemlerinin tamamlanması için Ankara veya İstanbulda bulunan Kanada VFS aracı kurumlarından randevu almaları ve randevu tarihinde aracı kurumun vize merkezine müracaat ederek biyometri işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.
Kanada çalışma vizesi başvuruları randevu alınarak doğrudan Ankara ya da İstanbul illerinde yer alan aracı kuruma müracaat edilerek de yapılabilmektedir; ancak Kanada Göçmenlik Bürosu başvuruların online başvuru yapılmasını önermektedir. 

Kanada Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Kanada çalışma vizesi ücreti 155 Kanada doları olarak belirlenmiştir. Kanada çalışma vizesi toplam maliyeti; vize harcı, danışmanlık hizmeti, biyometri işlemleri, seyahat sağlık sigortası ve gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ücretleri dahil olmak üzere 2022 yılı için toplamda X euro/Kanada doları tutmaktadır.

Kanada İş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Kanada iş vizesi ortalama 1 ile 9 ay içerisinde çıkmaktadır. Kanada iş vizesi başvuruları IRCC’ye (Immigration, Refugees and Citizenship Canada) yapılmaktadır ve vize başvurularının değerlendirme süreci gerekli evrakların ilgili kuruma iletildiği gün başlamaktadır. 
Kanada çalışma vizesi ile ilgili en sık aldığımız sorulara akredite acente Vizem.net’in uzman danışmanlarından aldığımız yanıtları aşağıda sıraladık.

Kanada Öğrenci Vizesi Çalışma İzni Verir Mi?

Kanada öğrenci vizesi, vizenin öğrencinin çalışması için uygun olarak düzenlendiği durumda kişiye Kanada çalışma izni hakkı vermektedir. Kanada çalışma izni hamili öğrencilerin, eğitim gördükleri süre içerisinde kampüs içinde ya da dışında çalışma hakları bulunmaktadır. 

Çalışma Vizesi ile Aile Üyeleri Kanada’ya Getirilebilir Mi?

Çalışma vizesi ile aile üyelerinin Kanada’ya getirilmesi mümkündür.
Kanada çalışma vizesine başvuruda bulunan kişilerin aile bireylerinin de Kanada’ya gitmek istediği durumlarda, aile bireylerinin de Kanada vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Kanada çalışma vizesine başvuruda bulunan kişi ile aile bireyleri aynı anda vize başvurusunda bulunabilmektedir. Kanada çalışma vizesine başvuruda bulunacak kişilerin aile bireyleri; Kanada ziyaretçi vizesi, Kanada çalışma vizesi ya da Kanada öğrenci vizesi başvurularında bulunabilmektedir.

Çalışma Vizesi İle Kanada Daimi Oturum İzni Alınabilir Mi?

Çalışma vizesi ile Kanada daimi oturum izni almak mümkündür. Kanada oturum izni almak isteyen kişilerin; federal nitelikli işçi programı (FSWP), Kanada deneyimli sınıfı programı (CEC), Kanada eyalet aday programları (PNP) ya da Quebec deneyimli sınıfı programı (QEC) ile oturum izni alabilmeleri mümkündür. 

Kanada Turist Vizesi İle Çalışılabilir Mi?

Kanada turist vizesi ile Kanada’da çalışmak mümkün değildir. Kanada turist vizesi hamiline çalışma hakkı sunmadığı için, Kanada’ya turist vizesi ile seyahat eden kişilerin Kanada seyahati süresince ülkede herhangi bir ticari aktivitede bulunmamaya dikkat etmeleri gerekmektedir. 

Kanada İş Arama Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Kanada iş arama vizesi, Kanada vize türleri içerisinde ayrı bir vize kategorisi olarak sunulmamaktadır. Kanada iş arama vizesi, uzun süreli bir Kanada vizesidir ve bu nedenle hamiline 6 ay süreliğine Kanada’da bulunma hakkı vermektedir. Uzun süreli Kanada vizesi ile aile ziyareti ya da eğitim gibi nedenlerle Kanada’ya giden kişiler, Kanada’da iş arayabilmektedir ve iş bulmaları halinde Kanada oturum ve çalışma iznine başvuruda bulunma hakları vardır.
 
 
 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:17
Güneş
05:51
Öğle
13:01
İkindi
16:49
Akşam
20:01
Yatsı
21:28
Diğer Haberler