SON DAKİKA

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

20 Haziran 2022, Pazartesi - 16:01

 

2021 kripto paraların yılı oldu. Bitcoin’in yükselmesiyle birlikte kripto para piyasası 2021’de hareketli günler yaşadı, bitcoin haberleri arka arkaya gelmeye devam etti. Diğer yandan popüler kripto para projelerinden birisi olan Ethereum ağı, Bitcoin’den sonra yatırımcıların en çok güvendiği projelerden birisi.

Durum böyle olunca kripto para dünyasıyla ilgilenen birçok kişi Bitcoin madenciliği ve Ethereum madenciliğinin nasıl yapıldığını da merak ediyor. Bu konuya yanıt bulmadan önce kripto para madenciliğinin ne olduğunu ve nasıl yapıldığını anlamak konuya açıklık getirmek açısından önemli.

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Ethereum ve Bitcoin gibi projeler blok zincir teknolojisini kullanarak çalışmaktadır. Blok zincir teknolojisinin isminde de anlaşılacağı üzere bu kripto para ağları ağın içerisinde gerçekleşen hareketleri içeren bloklardan meydana geliyor. Bu bilgiler de madenciler sayesinde ağa işleniyor.

Karmaşık matematiksel problemlerin çözülmesiyle zincirdeki bloklar değiştirilemez bir şekilde şifreleniyor. Herkese açık olan bu bilgiler, yani geçmiş işlemlerin bilgileri tek taraflı olarak değiştirilemiyor.
Problemleri doğru bir şekilde çözümleyen kripto para madencileri de başarılı bir şekilde bu işlemleri tamamladıklarında Ether veya Bitcoin kazanıyor. Yani Bitcoin madencileri Bitcoin kazanırken Ethereum madencileri de ETH kazanıyor.

Peki Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?
Ethereum madenciliği yapmak için üç farklı seçenek mevcut. Madencilik havuzları, tek başınıza Ethereum madenciliği ve bulut madenciliği seçeneklerin tümü diyebiliriz.
Elbette bu üç seçenek arasında farklar da mevcut.

Havuz Madenciliği Nedir?
Ethereum ağında madencilerin karşısına çıkan matematiksel problemleri çözmek tek başınıza bilgisayar kullanarak yapabileceğiniz bir işlem değil. Çünkü bu tarz işlemler yüksek güç gerektirir.
Ethereum madenciliği yapmak isteyen bir kişinin ihtiyacı olan en önemli parça güçlü bir ekran kartıdır. Ekran kartlarının şu andaki fiyatlarını göz önüne aldığımızda bunu tek başınıza yapmak pek mümkün değil.
İşte bu sorunu çözüme kavuşturmak adına kripto para şirketleri madencilik havuzları oluşturuyor. Bu madencilik havuzlarında birçok katılımcı mevcut.
Diğer yandan güvenilir madencilik havuzlarının kullanımı da bu konuda önemli noktalardan birisi.

Tek BaşınızaEthereum Madenciliği Nasıl Yapılır
Tek başınıza Ethereum madenciliği yapmak bir havuzda bulunmaktan daha yüksek  getiriye sahip olabilir. İşte bu yüzden de özel ethereum madencilik donanımına sahip olmanız tek başınıza madencilik yapmak için yeterli.
Kendiniz Ethereum madenciliği yapacaksanız öncelikle ciddi işlem gücü içeren ekran kartlarına sahip olmalısınız. Ancak iş burada bitmiyor, blok ödüllerini kazanmak için gereken madencilik gücüne de sahip olmalısınız.
Yani birden fazla ve çok sayıda ekran kartına sahip olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bunun yanında ekran kartlarının fazla olması elektrik tüketimini de yükseltecektir. Bu da doğal olarak elektrik faturasına yansıyacaktır.
Bu yüzden kâr oranını ve madencilik için ekran kartlarına harcadığınız paranın ne kadar sürede size döneceğini hesaplamak önemlidir.

Bulut Madenciliği
Bulut madenciliği genel olarak madencilik için gerekli donanımın kiralanması ile yapılıyor. Yani bunun için herhangi bir donanıma ihtiyacı söz konusu değil.
Bulut madenciliği yapmak isteyen kişiler kiraladıkları donanımlar için aylık veya yıllık bazda ücret ödüyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken durum ise getiriyi iyi hesaplamak diyebiliriz. Madencilik için ödediğiniz ücret sabit kalırken ETH’nin fiyatı düşebilir ve ödediğiniz tutarın size dönmesi zaman alabilir.

Ayrıca güvenilir bulut madenciliği sitelerinin kullanımı da yatırımlarınızın güvenliği açısından önemlidir. 
 
 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
04:30
Güneş
06:00
Öğle
12:59
İkindi
16:44
Akşam
19:49
Yatsı
21:13
Diğer Haberler