Şilili şair Parra 103 yaşında hayatını kaybetti

04
Ekim
2018
20:30

SANTIAGO (AA) - "Karşı şiir" akımının öncüsü Şilili şair ve fizikçi Nicanor Parra, 103 yaşında hayatını kaybetti.

Latin Amerika edebiyatın önde gelen şairlerinden ve kendi adıyla anılan "karşı şiir" akımının öncüsü Parra'nın ölümü dolayısıyla Şili'de iki gün yas ilan edildi.

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, Parra'nın ölümü nedeniyle yayımladığı başsağlığı mesajında, resmi binalarda bayrakların yarıya indirilmesi talimatını verdi.

Bachelet mesajında, "Edebiyat tarihimizin en büyük yazarlarından birini ve Batı kültüründeki tek sesimizi kaybettik." ifadesini kullandı.

"Adı Konulmamış Şarkılar" adlı ilk kitabını 1937'de yayımlayan Parra, yüksek öğrenimini fizik ve matematik alanlarında tamamladı. 1952'de Şili üniversitesinde Kuramsal Fizik profesörlüğü unvanını kazanan Parra, Sovyetler Birliği ve ABD'deki çeşitli üniversitelerde görev aldı.

1954'te yayımlanan "Şiirler ve Karşı Şiirler" adlı eseri Latin Amerika edebiyatı ve 20. yüzyılın en etkili İspanyolca şiir koleksiyonları arasında gösterilen Parra, 1990'larda "karşı şair" (antipoet) olarak dünya çapında ün kazanmıştı. Parra, birkaç kez Nobel Edebiyat Ödülü için aday gösterilmişti.

Anadolu Ajansı tarafından geçilen 'Anadolu Ajansı Haberler' bölümünde yer alan haberler, Belge.com.tr editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanalından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanstır.