SON DAKİKA

Emmy Noether kimdir? Emmy Noether Google Doodle

Emmy Noether'ın 133. doğum yılı nedeniyle Google tarafından doodle oluşturdu. Peki Emmy Noether kimdir?
23 Mart 2015, Pazartesi - 14:24

Emmy Noether kimdir? Emmy Noether! Google tarafından neden Doodle yapıldı. Dev popüler arama motoru Google, Emmy Noether ismine Doodle hazırladı. İlgi alanı Matematik olan Emmy Noether Google tarafından niçin Doodle yapıldı peki? Emmy Noether hakkındaki tüm detaylar haberimizde... Dev arama motoru Google Emmy Noether 'ı unutmadı ve Emmy Noether'ın (yüzotuzüç) 133. doğum gününde kendisi adına özel bir Doodle hazırladı. Peki Emmy Noether kimdir? Emmy Noether biyografisi ve hakkında tüm detayları sizler için derledik. Wikipedia'da soyut cebir ve kurumsal fiziğe çığır açan katkılarından söz eden bir makale bulunan Emmy Noether asılnda bir matematikçidir diyebiliriz.
Google önemli günlerde oluşturduğu Doodle’da bugün Emmy Noether anıldı. Emmy Noether, 23 Mart 1882'de Almanya'nın Erlangen şehrinde doğmuştu.

EN ÖNEMLİ MATEMATİK TEORİSİNİ ORTAYA ÇIKARDI

Emmy Nоether’in matematik çalışmaları üç "dönem”e ayrılmıştır. İlkinde (1908-19), cebirsel değişmezler ve sayı alanlarıüzerine etkin katkılar sağlamıştır. Varyasyonlar hesabındaki diferansiyel sabitler üzerine çalışmaları, Noether teоremi, "modern fiziğin gelişmesine yоl gösteren şimdiye kadar kanıtlanmış en önemli matematik teorilerisi” olarak sayılır. İkinсi dönemde (1920–26), "sоyut cebri değiştiren” çalışmasına başladı. Emmy Noether, Idealtheоrie in Ringbereichen (Theory of Ideals in Ring Dоmains, 1921) isimli makalesinde değişmeli halkalarda idealler teorisini geniş kullanıma sahip kuvvetli bir araç haline getirmiştir. Artan zinсir kоşulunu zarifçe kullanmıştır ve bu sebeple bu koşulu sağlayan nesnelere Nоetherian denir. Üçünсü döneminde (1927-1935), değişmez cebirler ve hiperkоmpleks sayılar hakkında başlıca işler yayınlamıştır ve grupların representatiоn teorisi ve mоdüller ve idealler teorilerini birleştirmiştir. Kendi yayınlarının yanı sıra Noether fikirleri konusunda da оldukça cömertti ve başka matematikçiler tarafından yayınlanan işlerde, bu işlerin alanlarının uzaklağına rağmen defalarca referans olarak verildi.

 
 
EMMY NOETHER KİMDİR?
1881 yılında Almanya’da doğdu annesi zengin bir ailenin kızıydı.1933 yılında , yahudi olduğu için Naziler tarafından sürgün edildi. Nazilerin elinden kurtulmayı, başardı ve Amerika’da Bryn Mawr College’ de kısa bir süre profesörlük yaptı. 1935 yılında kanser olup öldü. Emmy Noether, Avrupa da üniversiteye giden ilk kadın olmuştur. Bunu başarmak için kişilerle ve kurallarla mücadele etmiş, akademik hayata başlamak için Hilbert’ten destek almıştır.
 
 
2. Dünya Savaşı’ndan sonra Nazilerin yaptıklarının özrü olarak emmy onurlandırmak için ,Erlangen üniversitesi, matematik alanında uzman bir Gymnasivm’a Noether adını vermiştir.
Sonja Kowalewsky'den 30 yıl sonra doğan Emmy Noether'in modern soyut bilime katkılarını anlatmak için daha bilimsel bir yazı çerçevesi gerekir. Babası Max Noether (1844-1921) Almanya'da yaşamış, cebirsel fonksiyonlar teorisi, cebirsel geometride sayısız teoremleri ile tanınmış bir matemakçidir. Erlangen'de doğan kızı Emmy Noether, önce Göttingen'de profesör olmuş, modern cebire önemli katkılarda bulunarak sayısız öğrenciler yetiştirmiştir.
 
 
Doodle nedir?

Karalama, gelişigüzel yazma veya çizme
Karalamak doodlebug maden damarlarını aramakta kullanılan herhangi bir cihaz
Uçan bomba.
Karalamak, dalgın dalgın şekiller çizmek; gayda çalmak
Kuruluşundan, şu ana kadar Google tarafından hazırlanan bütün doodle’ları görmek için http://www.google.com/doodles adresini ziyaret edebilirisiniz.
Google, hazırladığı bu Doodle'lar ile önemli gün ve haftaları kullanıcılarına hatırlatmayı amaçlıyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde ressam ve sanat kuramcısı Wassily Kandinsky için özel bir Doodle hazırlamıştı.

 

 

Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:33
Güneş
05:22
Öğle
12:57
İkindi
16:50
Akşam
20:23
Yatsı
22:03
Diğer Haberler