SON DAKİKA

Ege'nin kurutulmuş domatesine Elazığ'dan rakip

Üretimi ve ihracatı en fazla Ege Bölgesi'nden yapılan kurutulmuş domates sektörüne Elazığ'dan giren iki girişimci, ürünlerini Avrupa'ya ihraç etmeye başladı.
02 Ekim 2013, Çarşamba - 16:27

 Türkiye'de üretimi ve ihracatı en fazla Ege Bölgesi'nden yapılan kurutulmuş domates sektörüne Elazığ'dan giren iki girişimci, ürünlerini Avustralya ve başta İtalya ve İspanya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç etmeye başladı.

Şirket ortaklarından, endüstri mühendisi Ali Ulvi Necmioğlu yaptığı açıklamada, dünyada kurutulmuş ve dondurulmuş ürünlere olan talebin hızla arttığını ve bu ürünler arasında yemeklerde en çok kullanılan domatesin başı çektiğini belirtti.

Artan talebe bağlı olarak Türkiye'de özellikle Ege Bölgesi'nde yarı kurutulmuş ve kurutulmuş domates sektörünün hızla büyüdüğünü aktaran Necmioğlu, Elazığ yöresinde yetişen domatesin iklime, rakıma, toprak yapısına ve suya bağlı olarak daha etli ve kaliteli olması ve bölgenin güneş alma bakımından avantajından dolayı sektöre buradan girmeye karar verdiklerini söyledi.

2009 yılında hazırladıkları projeyle Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan aldıkları hibe desteğiyle 5 dekarlık bir üretim alanında ve ufak bir sergi bezinde üretime başladıklarını aktaran Necmioğlu, geçen süreçte üretim alanlarını 250 dekara çıkarıp 40 bin mertekarelik sergi bezinde üretimi sürdürdüklerini bildirdi.

Türkiye'de de kurutulmuş domatese talep artıyor

Ali Ulvi Necmioğlu, günümüz dünyasında GDO'lu ve hormonlu ürünlerle ilgili tartışmalar sürerken, insanların daha güvenilir ve sağlıklı bulduğu için organik ve sezonunda yetişen ürünlere yöneldiğini belirterek, köylünün kışlık sebze ve meyve ihtiyacını karşılamak için yazın kuruttuğu ürünleri tüketmesi gibi, kent insanında da bu bilincin yerleşmeye başladığını vurguladı.

Konya Namaz Vakitleri
İmsak
05:08
Güneş
06:29
Öğle
12:48
İkindi
16:16
Akşam
18:58
Yatsı
20:14
Diğer Haberler