SON DAKİKA

Kaçan, Beyaz Toros firarisi

İlk tespitlere göre Elçi, çatışma arasında kalarak can verdi. Olay yerinden kaçan silahlı saldırganın ise Beyaz Toros firarisi YDG-H’li Mahsun Gürkan olduğu belirlendi
29 Kasım 2015, Pazar - 10:16
Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin ölümü ve iki polisin şehit olmasıyla sonuçlanan olayların yaşandığı Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki olay yerinde yapılan ilk belirlemelere göre, Elçi polis ve PKK’lılar arasındaki çatışmanın ortasında kalarak yaşamını yitirdi. Çatışmada, polisin yakalamaya çalıştığı, sokaktan elinde silahla hızla koşan şüphelinin, YDG-H üyesi Mahsun Gürkan olduğu belirlendi. Gürkan’ın, bir gün önce kentte bir polis aracına yönelik Beyaz Toros’la yapılan eylemden kaçan iki şüpheliden birisi olduğu ortaya çıktı.

Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi’nin ensesinden aldığı tek kurşunla yaşamını yitirmesinin ardından yapılan ilk çalışmalarda, olayın doğrudan Elçi’ye yönelik olmadığı, iki ateş arasında kalan Elçi’ye kurşun isabet ettiği yönünde tespitler yapıldı. Milliyet’in aldığı bilgiye göre, önceki gün kent merkezindeki Bağlar ilçesinde devriye görevi yapan polis ekibine Beyaz Toros’tan yapılan silahlı saldırı sonrasında, Diyarbakır Emniyeti, PKK grubuna yönelik takip başlattı. Bu araçta bulunan saldırganların Sur ilçesindeki PKK gruplarıyla bağlantısının tespit eden polis, dün öğle saatlerinde bir taksi içindeki şüphelileri yakalamak için operasyon başlattı.

Sur mahallesine yakın bölgede başlatılan operasyon sırasında, sivil polis ekibi, içinde takip edilen şüphelilerin bulunduğu bir taksiyi çevirdi. Taksi içindeki şüphelilere yönelik gözaltı işlemi yapmaya hazırlanan polis ekibine araç içinden ateş açıldı. İlk ateşte aracın yolcu kapısı tarafında bulunan polis memuru şehit olurken, yaralanan diğer polis de hastanede can verdi.

Polislerin arasından kaçan terörist Mahsun Gürkan'ın, silahını ters tutması dikkat çekti

PKK’lılardan karşı ateş


Araçtaki şüpheliler, ilk anda taksiden inerek Sur Semti’nin içine doğru kaçmaya başladı. Bu sırada basın açıklaması yapan Elçi ve beraberindekiler, Dört Ayaklı Minare’den ayrılırken polis ile iki şüpheli arasında silahlı çatışma başladı. Çatışma sırasında polis şüphelilerin arkasından ateş ederken, sokağın alt tarafında binaların yüksek bölümlerinde konuşlanmış olan PKKlılar da, kaçan şüphelileri korumak için karşı ateşe başladı.

Bu sırada olayın ne olduğunu anlamaya çalışan Elçi’nin bir anda yere yığıldığı görüldü. Devam eden çatışma sırasında Elçi’nin yanına bir süre kimse ulaşamazken, elinde silahla koşan saldırgan mahalle içinde izini kaybettirdi. lay yerinde yapılan ilk incelemede Elçi’nin başına isabet eden bir kurşunla yaşamını yitirdiği görüldü.

Yapılan incelemede, polisin elinden kaçan şüphelinin, bir gün önce Beyaz Toros saldırısında yeralan ve kaçmayı başaran YDG-H üyesi Mahsun Gürkan olduğu belirlendi. Olaya karışan 2. kişinin ise kimliğinin belirlenmesine çalışıldığı öğrenildi. Olay yeri araştırmaları ve otopsi raporuna göre Elçi’nin "uzak atış” olarak tanımlanan uzak mesafeden atılan mermi ile yaşamını yitirdiği belirlendi.

Çekirdek bulunamadı

Ayrıca, mermi çekirdeğinin Elçi’nin kafatasından çıkması nedeniyle Diyarbakır Barosu Başkanı’nın "uzun namlulu” bir silahtan çıkan mermi ile vurulmuş olabileceği değerlendirmeye alındı. Elçi’nin hayatına neden olan merminin hangi silahtan çıktığının tespiti için kafatasından çıkan çekirdeğin bulunması gerektiğini belirten yetkililer, çekirdek bulunursa yapılacak balistik incelemede kesin sonuç elde edileceğine dikkati çekti. Kaynak: Milliyet

 
Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:33
Güneş
05:22
Öğle
12:57
İkindi
16:50
Akşam
20:23
Yatsı
22:03
Diğer Haberler