SON DAKİKA

1991'den sonra yeniden...

Hava Kuvvetleri Komutanı'ndan bir ilk
03 Temmuz 2014, Perşembe - 01:00
Hava Kuvvetleri Komutanı Havada Yakıt İkmalini Bizzat Uçarak Denetledi
 
1991 yılında, Türk Hava Kuvvetleri tarihinin ilk havada yakıt ikmal görevini Binbaşı rütbesiyle gerçekleştiren Hava Orgeneral Akın ÖZTÜRK, bugün aynı görevi Hava Kuvvetleri Komutanı sıfatıyla ilk kez uçarak denetleyen orgeneral olarak bir kez daha tarihe geçti.
Orgeneral ÖZTÜRK; sadece tecrübeli harbe hazır jet pilotları tarafından gerçekleştirilebilen ve çok hassas manevra yeteneği gerektiren havada yakıt ikmal görevini, bizzat uçarak denetleyen ilk Hava Kuvvetleri Komutanı oldu.
27 Haziran 2014 tarihinde Akıncı Meydanından F-16 ile kalkış yapan Orgeneral ÖZTÜRK Mersin üzerinde 10’uncu Tanker Üs K.lığına ait KC-135R Tanker Uçağı ile buluşarak havada yakıt ikmali yaptı. Yakıt ikmalinin ardından, Akdeniz ve Ege üzerinde iki saatlik denetleme uçuşunu takiben incelemelerde bulunmak üzere Akhisar Hava Meydan Komutanlığına iniş yaptı.
 
 
Orgeneral ÖZTÜRK yakıt ikmalinin ardından, Türk Hava Kuvvetlerimize mekânı ve menzili hudutsuz yapan yeteneği ile ayrı bir kuvvet çarpanı olarak katkı sağlayan 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı personeline görev bilinçleri ve her kademedeki profesyonellikleri için teşekkür ederek; ayrıca “Bu görevi ilk defa uçtuğumuzda, kendi tanker uçağımız yoktu. 19 yıldır kendi tanker uçağımız ile bu görevleri başarıyla icra ediyoruz. Personelimle gurur duyuyorum.” şeklinde konuştu.
 

 

 

Konya Namaz Vakitleri
İmsak
03:33
Güneş
05:21
Öğle
12:57
İkindi
16:50
Akşam
20:23
Yatsı
22:03
Diğer Haberler